„O víkendu už jsme měli doma trochu chladno, tak jsme si přitopili,“ sdělila Anežka Coufalová z Kamenice nad Lipou. Ta bydlí v bytovém domě, který se vytápí kotlem na tuhá paliva. Kolik je bude topení letos stát, si ale netroufá odhadnout.

„Nejspíš budeme intenzivně topit o něco dříve než vloni, ale kolik dřeva a uhlí se spotřebuje, uvidíme, až topná sezona skončí,“ dodala Coufalová.
Přitápět si v posledních dnech ale nezačaly jenom domácnosti. Topí se už například také v Ústavu sociální péče v Lidmani.

„Zatím ještě netopíme každý den, ale už občas přitápíme,“ potvrdil ředitel lidmaňského ústavu sociální péče Luboš Milichovský.

Náklady nejsou zrovna nejnižší

„Dvě budovy vytápíme tuhými palivy. V ostatních budovách topíme elektřinou, takže náklady na zajištění tepla nemáme zrovna nejnižší,“ vysvětlil ředitel Luboš Milichovský.

Ochlazení zaznamenávají také ve školách. Na základní škole v Kamenici nad Lipou včera poprvé zatopili. „Teplota v místnosti se už blížila k patnácti stupňům Celsia, tak jsme zatopili, aby žákům ve třídách nebyla zima,“ uvedla zástupkyně ředitele kamenické základní školy Jana Kosová. Jak dodala, intenzivně se ve škole začne topit v říjnu.

„Pokud tedy bude v září přijatelné počasí, které nás nedonutí zahájit pravidelné vytápění o něco dříve,“ doplnila Kosová. Klesající teploty si nemusí hlídat v pelhřimovském domově pro seniory. Jakmile se ochladí, klienti mají teplo. Topení se totiž zapíná automaticky.

V domově důchodců topiče nepotřebují

„Kotelníka, který by roztápěl, u nás vůbec nepotřebujeme. Hlavně proto, že netopíme tuhými palivy,“ usmál se ředitel pelhřimovského domova pro seniory Josef Scháněl. „Topení zajišťuje moderní systém. Ten v budově automaticky spíná, jakmile venkovní teplota klesne pod deset stupňů Celsia,“ uzavřel Josef Scháněl.