Pro různé věkové kategorie otevírá kurzy Jazyková škola Zachová. „Děti od tří do šesti let například učíme angličtinu na kurzu S klokánkem do světa. Scházejí se přitom jednou týdně na celé dopoledne,“ vybrala namátkou jeden z kurzů jednatelka školy Pavlína Dvořáková.

Kromě kurzů pro nejmenší si v její jazykové škole mohou znalosti doplňovat i žáci základních škol, středoškoláci či dospělí. „Poskytujeme individuální, skupinovou a také firemní výuku. Kromě toho připravujeme na maturitu nebo mezinárodní certifikáty a státní zkoušky. Neskládáme je však přímo u nás. Absolventy kurzů posíláme například do institutů v Českých Budějovicích, Praze nebo Brně,“ řekla Dvořáková.

Na státní zkoušku přímo v Pelhřimově

Složit státní zkoušku je však možné už i přímo v Pelhřimově. Konkrétně na obchodní akademii. „Spolupracujeme s jihlavskou jazykovou školou s právem státní jazykové zkoušky. Podmínkou pro vyslání jejich komisaře do Pelhřimova je ale dostatečný počet uchazečů,“ vysvětlil vyučující z obchodní akademie Ivo Průša.

Sám také zájemce na státní zkoušku z anglického jazyka už léta připravuje. „V devadesátých letech byl zájem o něco vyšší. V posledním desetiletí se mírně snížil, ale zůstává už stabilní,“ popsal situaci Průša.

Do kurzu, který začne v polovině září, se mu přihlásilo dvanáct účastníků. Státnice by měli absolvovat příští rok v květnu. Jazyková škola J. S. Agency v Pelhřimově sice klientům možnost složení státní zkoušky nenabízí, ale zato v ní zájemci mohou získat mezinárodní certifikát.

Podle Jiřího Slavíčka z J. S. Agency se na trhu práce držitelé mezinárodního certifikátu uplatní lépe než absolventi státní zkoušky. „Zájem o cizí jazyky podle mého názoru v posledních letech v Pelhřimově stoupá. Vybírat u nás lze z anglického, německého, francouzského, ruského nebo italského jazyka,“ informoval Slavíček. Na některých kurzech přitom vyučují také rodilí mluvčí.

Zdokonalit jazyk ve volném čase

Vyučování cizích jazyků ve volném čase nabízí občanské sdružení Hodina H. „Zajišťujeme výuku angličtiny, španělštiny, italštiny, ruštiny, němčiny a francouzštiny,“ vyjmenovala Eva Havlíčková z Hodiny H s tím, že španělštinu a italštinu budou učit rodilí mluvčí.

Přestože nabídka cizích řečí v Pelhřimově je celkem široká, podle Pavlíny Dvořákové z Jazykové školy Zachová vede mezi všemi angličtina. „Dále je velký zájem o španělštinu a němčinu,“ uzavřela.

Autor: Dominika Dufková