Neseděli ale pouze u televize a nesledovali zprávy. Vřesničtí se rozhodli přiložit ruku k dílu a obětem povodní pomoci. „Velitel místního sboru dobrovolných hasičů Tomáš Hrobský jel do zatopených oblastí pomoci s úklidem,“ vypráví vřesnický hasič Oldřich Jonáš.

Štěstí i překvapení

Hrobského napadlo, že by sbor mohl mezi obyvateli Vřesníka uspořádat sbírku. Vybrané peníze by se poslaly postiženým na sever České republiky. „Nechtěli jsme ale posílat prostředky na hromadné účty. Zdálo se nám lepší pomoci konkrétnímu člověku,“ pokračuje Jonáš.

Tomáš Hrobský se proto přímo v zatopených oblastech poptával po lidech, kterým by sbírka přišla nejvíce vhod. „Nakonec jsme se rozhodli pomoci vdovci z Jabloné v Podještědí, který se sám stará o dvě děti,“ popsal Jonáš.

Muž, kterému Vřesničtí podali pomocnou ruku, se jmenuje Tomáš. Příjmení si zveřejnit nepřál. Bydlí v domě na břehu velkého rybníka, jehož hráz se při bleskových povodních protrhla a domov měl rázem pod vodou.

Hasiči s kasičkou obešli každý dům ve Vřesníku. Lidé jim dveře před nosem rozhodně nezavírali. „Přispěl nám snad každý. Podařilo se nám vybrat celkem patnáct tisíc korun, což je úžasné,“ líčí Jonáš.

Peněžní dar se hasiči vydali Tomášovi do Jabloné předat osobně. Zastihli ho, právě když ze svého domu otloukal promáčenou omítku. „Byl velice šťastný a zároveň překvapený, když jsme mu peníze předávali. Nečekal, že by nějaká obec sama od sebe uspořádala sbírku právě pro něj. Moc děkuje všem Vřesnickým za jejich solidaritu a pomoc,“ tlumočí Tomášovy pocity a slova Jonáš.

I obyvatelé malebné vísky jsou rádi, že udělali dobrý skutek. „Je to lepší, než jenom sedět a nic nepodniknout. Těší nás, že jsme mohli pomoci. Třeba inspirujeme i ostatní obce,“ uzavírá Jonáš.