Tři památky, které se zvelebily z norských a také lichtenštejnských a islandských peněz, se nacházejí na Pelhřimovsku. „Kraji Vysočina se z programu EHP/Norsko povedlo získat téměř dvacet milionů korun,“ sdělila Tereza Zemanová z krajského úřadu v Jihlavě. „Tuto nemalou sumu jsme na základě pečlivého výběru rozdělili mezi šest žadatelů o dotaci,“ pokračovala Zemanová.

Prokoukla střecha i okenní vitráže

V dotačním klání obstál kostel svatého Filipa a Jakuba v Žirovnici. Na jeho renovaci putovalo 4,8 milionu korun. Opravil se celý zevnějšek kostela.
„Obnovili jsme například střechu, krov, fasádu nebo okenní vitráže,“ vyjmenoval Oldřich Měřička, stavební technik vikariátu v Pelhřimově. Ten měl renovaci žirovnického kostela na starosti.

„S pracemi jsme začali v roce 2007. Skončili jsme vloni,“ připomněl Měřička. Za evropské peníze se podařilo v uplynulých letech zvelebit také kostel svatého Jakuba Staršího v Křeči. Pragram EHP/Norsko na jeho opravu přispěl částkou 1,3 milionu korun.

Prostředky z evropské dotace pokryly valnou většinu veškerých nákladů také na restaurování oltáře svatého Floriána v kostele svatého Víta v Pelhřimově.

„Jsme rádi, že se nám dotaci podařilo získat. Jinak bychom prostředky na opravu oltáře sháněli velmi těžko,“ uvedl Jiří Matiášek z odboru vnitřních věcí pelhřimovského městského úřadu.

„Ještě bychom potřebovali renovovat kazatelnu. Kdyby byla možnost ucházet se o podobný příspěvek znovu, rozhodně bychom neváhali,“ doplnil Matiášek.

Jak dodala Tereza Zemanová, nejen Pelhřimovští dostanou šanci bojovat o dotace znovu. Norsko, Island a Lichtenštejnsko totiž podepsalo s Evropskou unií dohodu o pokračování tohoto finančního mechanismu.

Česká republika tak na opravu památek dostane v několika následujících letech alokaci ve výši až 130,8 milionu euro. „Kraj Vysočina je samozřejmě připraven se do pokračování projektu zapojit a získat co největší díl tohoto sladkého koláče,“ uzavřela Zemanová.