Mravnostní trestnou činnost provozoval od loňska do letošního srpna na Pelhřimovsku, Jihlavsku, ale i v Praze. „Loni obviněný nabízel a sjednal několika zákazníkům sex s mužem za úplatu. Z hotovosti pak část peněz předal muži, který vykonal orální sex,“ sdělila mluvčí pelhřimovských policistů Hana Kotková.

V několika případech sjednal sex za úplatu také cizincům v Praze poblíž Hlavního nádraží. Prostitut obdržené peníze vždy předal obviněnému muži a oba je pak použili na nákup jídla a pervitinu.

Podle Kotkové nabízel i sex se ženou, a to konkrétně na Jihlavsku. Prostitutka přitom dostala zaplaceno pervitinem, ze kterého si část mohla nechat a zbytek odevzdala kuplíři.

Drog se týkala i další trestná činnost, kterou muž páchal. „Drogy buď dával za orální nebo anální sex mezi ním a prostituty, nebo drogy daroval a prodával i jiným lidem. Dal nebo prodal pervitin asi v tisíci případů a několikrát poskytl také marihuanu,“ uvedla mluvčí.

Nitrožilním přijímáním drog společnou injekční jehlou a nechráněným pohlavním stykem, který provozoval s několika muži, navíc obviněný vědomě riskoval rozšíření hepatitidy typu C, kterou onemocněl. Policisté vědí o jedné osobě, kterou nakazil.

Podle vedoucího pelhřimovského protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice Ladislava Koblížka vypukne nemoc do sto padesáti dnů od nakažení. „Přenáší se nejčastěji krví, proto se objevuje u narkomanů. Může se ale přenášet i sexuálním stykem,“ uvedl Koblížek a dodal, že hepatitida typu C je závažné onemocnění, proti kterému neexistuje očkování. Nakažený může mít trvalé následky například ve formě dietních omezení.

K mravnostní kriminalitě letos obviněný muž přidal také majetkovou trestnou činnost. Svému známému nevrátil půjčený masivní stříbrný řetízek, jehož hodnota přesahuje pět tisíc korun. Pod záminkou, že si jej pouze prohlédne, s ním odjel do Prahy a prodal jej.

Autor: Dominika Dufková

Pokud veškeré zločinné jednání obviněného muže nebylo způsobeno psychickou chorobou jako je například schizofrenie, pak podle psychiatra Jaroslava Maxe Kašparů trpí duševní poruchou. „Nezáleží mu na obětech, které za sebou zanechá. Nerespektuje společenská pravidla a chová se bezohledně,“ řekl psychiatr.

Obviněný muž si od policistů vyslechl obvinění z trestného činu kuplířství, nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, dále z krádeže a šíření nakažlivé nemoci. V případě odsouzení mu hrozí až pětileté vězení.