Jejich školka se totiž dočkala kompletní opravy. A jak samy děti potvrdily, nové prostředí se jim moc líbí. „Je to tu moc hezké. Lepší, než to bylo před prázdninami,“ hodnotil pětiletý Ondra. S pochvalou se k němu hned přidal i jeho stejně starý kamarád Tomáš.

„Nová školka je prima. A hezky to tu voní,“ mínil Tomík. Mateřinka renovaci už opravdu potřebovala. Fungovala na výjimku od krajské hygienické stanice.

„V nevyhovujícím stavu jsme měli především sociální zařízení. Počet umyvadel a záchodů neodpovídal potřebným normám,“ líčila ředitelka Mateřské školy v Mnichu Dagmar Hrouzková. „Teď už máme všechno v naprostém pořádku,“ doplnila Hrouzková.

Školka je bohatší i o úklidovou komoru, která zařízení chyběla. Úprav doznala i ložnice. Nad hernou vzniklo patro, kde děti budou každé odpoledne po obědě usínat.

Skluzavka měla velký úspěch

Nejmenší si včera poprvé vyzkoušeli také nové hračky, které jim přibyly do inventáře. Mezi dětmi vzbudila nadšení hlavně skluzavka. „Ta je nejlepší. Už jsem na ní dneska byl několikrát. Klouzání mě strašně baví,“ pochlubil se Ondra. Z nového zázemí mají radost také rodiče. „Opravená školka se mi líbí. Je tu všechno nové a moderní,“ vyprávěla jedna z maminek Ladislava Hegnerová.

„Hlavně, že se podařilo renovovat sociální zařízení. To nebylo zrovna v nejlepším stavu. Pěkná je také nová ložnice,“ pokračovala Ladislava Hegnerová.
Zázemí s celkovou kapacitou pro pětadvacet dětí se rekonstruovalo celé prázdniny. Školka tak musela být po celé dva měsíce zavřená.

Podle starosty Mnichu Františka Medka se ale odstávka vyplatila. „Výjimku od hygienické stanice jsme měli jenom do příštího roku. Takže už byl nejvyšší čas dát zázemí mateřinky do pořádku,“ sdělil Medek.

Celkové náklady na opravu mateřské školky přesáhly jeden milion korun. Obci se zaplacením výdajů pomohly peníze z několika dotačních programů.

S renovací zázemí pomohly dotace

Mnichu se podařilo získat prostředky hned ze dvou grantových programů. „Uspěli jsme s žádostí v klání o příspěvky z grantového programu kraje Vysočina Naše školka,“ uvedl starosta František Medek.

Část nákladů pokryla také dotace z ministerstva pro místní rozvoj. „Zbytek výdajů na renovaci školky jsme doplatili z obecního rozpočtu,“ doplnil Medek.
„Investice do modernizace mateřské školy byla důležitá. Poslouží dětem na několik dalších let,“ uzavřel František Medek.