„K dnešku máme na oddílovém účtě 3 398 korun. A to jsme ještě nevyplatili odměny trenérům, brusičům bruslí a organizačnímu pracovníkovi za loňský rok. Vstupovat s takovou bilancí do nové sezony není žádná sláva,“ upozornil hned zkraje předseda pelhřimovské hokejové mládeže Jaroslav Martínek.

Být, či nebýt

Ten také zároveň nastínil možnosti řešení. Jsou čtyři. První z nich spočívá ve čtyřicetiprocentním navýšení členských příspěvků plus ve sloučení dorosteneckých týmů. Tím by se ušetřilo necelých 200 tisíc korun.

Pod písmenem B se ukrývala nejčernější varianta, tedy ukončení, případně přerušení činnosti oddílu. Hráči by v takovém případě dostali svolení odejít kamkoliv na přestup, případně hostování.

Třetí možností bylo sjednání roční půjčky 300 tisíc korun s nebankovním věřitelem. Tedy částky, která v klubové pokladně na vykrytí výdajů chybí.
A v poslední řadě tu byla i ochota představitelů obchodní společnosti, která zastřešuje chod druholigového áčka, převzít pod svá křídla i mládežnický hokej.
Devětadvacet přítomných nejprve hlasovalo o tom, zda mládežnický hokej zachovat, či zvítězí varianta B. Shodli se rychle.

Mladý hokej se letos v Pelhřimově hrát bude. Zbývalo vyřešit, kde na to vzít. Jako první odpadla možnost s třistatisícovou půjčkou. „I kdyby nám někdo ty peníze půjčil, nic by to nevyřešilo. Jenom bychom celý problém o rok odsunuli,“ poznamenal jeden z hokejových činovníků Miroslav Kříž.

Venkov je nespasí

Neujal se ani nápad z pléna oslovit ohledně výpomoci představitele okolních obcí. „Není to přece jen problém našeho města. Jezdí sem spousta dětí odjinud,“ navrhl starší muž. „Když vidím potíže na vesnicích, které se horko těžko snaží udržet školu či školku, asi bychom moc šancí neměli,“ řekl Martínek.

Jak rozprava plynula, v sále se stále více rozebírala varianta zvýšení členských příspěvků. „Musíme se k tomu postavit sami. Nikdo nám peníze nedá,“ pravil Libor Štěcha, který upozornil, že třeba florbalisté si svého času rozpočítávali mezi sebe dokonce i dopravu na zápasy.

Rovněž na tomto bodu se rodiče shodli. V praxi to znamená, že za prvňáčka dají místo 2 500 korun ročně o tisícovku více. Za druháky a třeťáky si nyní musí připravit 4 200 korun, čtvrťáci zaplatí 6 300. Změnu nejvíce pocítí rodiče hráčů od páté třídy po juniorku, které bude sezona stát 8 400 místo 6 000 korun.

I proto odsouhlasili členové schůze měsíční splátkový kalendář. Peníze budou pro větší přehlednost proudit na jeden účet. Bezmála hodinu se debatovalo o možnosti začlenit mládežnickou základnu pod vedení „eseróčka“, které se stará o chod druholigového áčka. Řadě rodičů nešel na rozum účel tohoto řešení. Někteří vyslovili i obavu, aby si tím mládežníci neuzavřeli cestu k městské dotaci.

Sloučení nevadí

Podle představitelů obou klubů nic takového nehrozí. „Jednalo by se o čistě organizační změnu, o sjednocení pelhřimovského hokeje navenek. Účetnictví obou oddílů zůstane i nadále rozdělené,“ podotkl manažer Spartaku Aleš Kučera, který vysvětlil hlavní záměr tohoto návrhu.

Jako hlavní trenér působí v klubu Jiří Žůrek, který by převzal veškeré organizační záležitosti na svá bedra. Mládežnický hokej tohoto profesionála nezaplatí, obchodní společnost by peníze sehnala.

„Je to logické, navíc je potřeba pojmenovat lidi, kteří ponesou zodpovědnost,“ dodal Kučera. Ani přítomný předseda tělovýchovné jednoty Spartak Stanislav Kropáček v organizačním propojení problém neshledal. „Pokud se podaří udržet oba subjekty oddělené, na čerpání městské dotace by to nemělo mít vliv,“ pronesl Kropáček.

Členové valné hromady nakonec posvětili i tento návrh. Sice ne už tak jednomyslně, hokej, ale jednu tvář mít bude.