„Měníme pouze značky zničené při dopravní nehodě nebo vandaly,“ uvedl zástupce ředitele technických služeb Vladimír Starý. Ke krádeži značky podle něj dochází jen výjimečně. „Ztráta bývá spíš opět spojena s vandalismem. Značku někdo ulomí a odhodí třeba do vody. Pokud přitom poškodí kotvicí patku, znamená to pro nás vybourat beton, zabetonovat novou patku a osadit novou značku. Cena je pak dvojnásobná, než když se značka jen vyměňuje,“ vysvětlil zástupce.

Cena dopravní značky se pohybuje od tří do pěti tisíc. Ročně vydají technické služby za svislé dopravní značení kolem dvou set tisíc korun. „V předešlých třech letech, kdy se značky měnily za reflexní, to bylo asi o sto procent více,“ sdělil Starý.

Podle náměstka hejtmana kraje Vysočina pro oblast dopravy a silničního hospodářství Libora Joukla značky v reflexním provedení odpovídají normám Evropské unie. „Nové značení má také hliníkovou tyč, která nepodléhá korozi,“ doplnil Joukl.

Dodavatel je z Brna

Podle zástupce ředitele pelhřimovských technických služeb dopravní značení pro Pelhřimovsko dodává firma Hicon Brno, která vyhrála výběrové řízení.
Technické služby mají na starosti fyzickou výměnu či umístění nových značek upravujících provoz či například vyhrazujících parkování postiženým osobám.

Stanovení dopravního značení na silnicích druhé a třetí třídy a na místních komunikacích má v kompetenci obecní úřad obce s rozšířenou působností. Pro Pelhřimovsko je to tedy Městský úřad v Pelhřimově, konkrétně odbor dopravy.

„Kromě toho, že na žádost majetkových správců a obcí stanovujeme, kde přibude dopravní značka a kde bude zrušena, také občas za účasti policie a majetkových správců řešíme jejich umístění na základě podnětů různých osob,“ podotkla vedoucí odboru dopravy Lenka Mikolášková.

Jen loni bylo podle Jana Nechvátala ze sekretariátu hejtmana kraje Vysočina kolem krajských silnic osazeno nebo vyměněno na tři tisíce značek. Jejich hodnota se přiblížila pěti miliónům korun.

Autor: Dominika Dufková