Za celým neobvyklým nápadem stojí Olga Lhotská, které se nelíbilo, že právě před jejich domem jeden z nevzhledných sloupů vyrostl. „Když jsem to poprvé uviděla, hned jsem dostala nápad, že se ty sloupy musí ozdobit. Rozdali jsme semínka a šlo se na věc,“ vypráví o začátku recesistické soutěže O nejvyšší slunečnici Lhotská.

Již od jara tak tamní obyvatelé „běhali“ okolo eletrických stožárů a obhospodařovali právě tu svou pomalu rostoucí slunečnici. „Každý měl nějaký svůj tajný recept, který nechtěl prozradit. Velkou roli hrál určitě výběr hnojiva. Bylo to takové know how,“ usmívá se.

Pozvolný růst slunečnic se však neobešel bez komplikací. Jejich hlavním nepřítelem se na čas stali mšice, slimáci, mravenci a jak již bývá pochmurným zvykem, také lidé. „Dvě slunečnice nějaký vandal uřízl a ukradl,“ říká rozmrzele Lhotská.

O celkový primát tak bojovalo na sedmnáct slunečnic. Po změření všech vysokých bylin se z vítězství nakonec radovala ta Jaroslava Doležala, která měřila úctyhodných 309 centimetrů.

Ten si za svou zelenožlutou krásku vysloužil putovní pohár starosty obce a finanční poukázku. „Jméno vítěze bude dokonce na poháru vyryto,“ doplňuje Olga Lhotská s tím, že vítěz obdržel i nevšední poukázku na let balónem přes alpské vrcholky.

Let balónem se líbil

„Dostal teplé ponožky, aby mu nahoře nebyla zima, dvě lahvičky hojivé francovky a přes ony Alpy byl přenesen. Byla to velká zábava,“ podotýká stále usměvavá Lhotská. Již teď se celá obec těší na příští ročník této neotřelé soutěže.

Na závěr má jedno doporučení i tato pořadatelka. „Zkrášlete si nevzhledné sloupy i u vás. Je to sranda a navíc to i dobře vypadá,“ vybízí Olga Lhotská.