„Skútry se ve městě vyplatí. Jsou menší a pohyblivější než klasické motocykly a také mají automatickou převodovku, což je pro mnohé uživatele úleva. Myslím si, že pro někoho, kdo si chce do města zajet například jenom na nákup, je skútr ideální. Nemusí složitě parkovat a motat se v zácpě,“ vyjmenoval některé přednosti skútru Milan Kocián z pelhřimovské autoškoly.

Podle něj je o jízdu na tomto vozítku poměrně zájem. „Na jednu stranu je to praktické, ale určitě v tom velkou roli hraje i módní trend. Nevím, jestli vídám častěji dívky nebo kluky, asi je to skoro vyrovnané,“ dodal Milan Kocián. Na rozdíl od motocyklu je skú〜tr bezpečnější a také na něj není třeba speciální oblečení.

Řídit ho může každý, komu je alespoň patnáct let a získal řidičské oprávnění typu Am. To znamená, že je omezen na maximální rychlost pětačtyřicet kilometrů za hodinu.

Držitel řidičského průkazu na skupinu B pak už může skútr řídit automaticky. Díky svým malým rozměrům a minimální údržbě dokážou skútry svým majitelům věrně sloužit mnoho let.

Standardní konstrukce počítá s místem pro dva jezdce a pod sedadlem obvykle bývá schránka, do které se vejde přilba, nebo nákup. Většina skútrů dále může být vybavena nosičem na zavazadla a kufrem.

Má úložný prostor, kam se vejde nákup

Při dojíždění za prací nebo pochůzkami do města se mnohdy vyplatí více než prostředky hromadné dopravy. Na tento moderní dopravní prostředek nedá dopustit ani Věra Průchová.

„Na skútru jezdím nejčastěji ze svého bydliště do nedalekého Pelhřimova. Díky tomu, že má kufřík, snadno obstarám všechny nákupy a další pochůzky po městě. Navíc se s ním všude vejdu a pohodlně zaparkuji,“ usmála se Průchová.

Autor: Simona Valentová