V okrese zatím zvukové knihy půjčuje pouze Městská knihovna v Pelhřimově.

Podle ředitelky Ivy Rajdlové je o tento typ knih mezi čtenáři čím dál tím větší zájem. „Půjčují se hodně,“ přikývla Rajdlová. „Máme dva druhy zvukových knih. Jedny jsou určené pro nevidomé a slabozraké. Ty půjčujeme na průkazku o zdravotním postižení nebo na základě potvrzení od lékaře. Některé knihy si ale může půjčit kdokoliv,“ popsala Iva Rajdlová.

Pelhřimovská knihovna rozšiřuje fond zvukových knih každý rok. „Pravidelně žádáme o granty, které nám s nakupováním audio knih pomáhají. Část nákladů hradíme také z vlastního rozpočtu,“ pokračovala Iva Rajdlová.

Rozhodnou se až po stěhování

V současné době mohou čtenáři v pelhřimovské knihovně vybírat z více než pětistovky titulů. Nechybí mezi nimi například několik detektivek od Agathy Christie.

Příznivce českých hvězd stříbrného plátna z období třicátých let potěší audio kniha Aleše Cibulky o Nataše Gollové. Zvukové knihy plánují do fondu zařadit také v Městské knihovně v Humpolci.

„Chystáme se je nakoupit. Zatím ale všechno teprve připravujeme, takže nedokážu přesně říct, kdy je začneme půjčovat,“ informovala Zdeňka Trnková z humpolecké knihovny.

Oproti tomu v Pacově se do nákupu zvukových knih v současné době pouštět nechtějí. „Na pořízení audio knih se nám nepodařilo sehnat peníze,“ zdůvodnila vedoucí Lenka Vlachová. Ta ale nevylučuje, že si v budoucnu pacovští čtenáři budou moci své oblíbené tituly na kompaktních discích vypůjčit.

„Počkáme do jara, až se městská knihovna přestěhuje na pacovský zámek. Tam získáme větší prostory a budeme uvažovat i o nákupu zvukových knih,“ doplnila Lenka Vlachová. Pořízení audio knih v dohledné době neplánují ani v Městské knihovně v Kamenici nad Lipou.