„Doporučuje se vždy vyhledat lékařskou pomoc, a to i v případě, že se nejedná o vážné zranění,“ upozornil v souvislosti se psím kousnutím Filip Gol z chirurgického odddělení pelhřimovské nemocnice.

Pokud si přijdete nechat ošetřit psí kousnutí, měl by se dostavit i majitel dotyčného psa. Dostane žádanku na vyšetření zvířete, se kterou musí ihned navštívit veterináře.

Někde se žádanka nedává, ale místo toho majitel dostane poučení, aby do čtyřiadvaceti hodin nechal psa vyšetřit a o výsledku informoval příslušnou nemocnici.

Vyšetření je nutné

Jak potvrdil lékař z chirurgického oddělení, vyjádření od veterináře se bedlivě sleduje a o všech případech pokousání se vedou záznamy. „Když ke mně přivedou psa, který někoho pokousal, jsem povinen udělat dvě vyšetření. Jedno hned ten den, kdy se zranění stalo a další pak pátý den po poranění člověka. Za to majitel musí uhradit veterinářem požadovaný poplatek. Ale kdyby pes nebyl předtím očkovaný, celá věc se může dostat až před krajskou komisi. Majitel psa by pak mohl platit pokutu dvacet až padesát tisíc korun,“ vysvětlil veterinář Jan Matoušek ze Starého Pelhřimova.

Jak se bude situace řešit, to záleží na domluvě s veterinářem a ošetřujícím lékařem. Ale když poraněný ukáže na konkrétního psa s tím, že tento pes ho pokousal, a jeho majitel by ho přesto nevzal k veterináři, pak zasáhne policie.

„Policisté dopraví majitele se psem na vyšetření sami, i když třeba nechce. To také stojí nějaké peníze, které musí majitel uhradit,“ doplnil Matoušek.
Tak to platí i v případě, kdy se jedná o vlastního psa, o kterém majitel ví, že je očkovaný. Na vyšetření s ním musí jít znovu.

„Pokud člověka kousne neznámé zvíře, nemusí to být pouze pes, tak ho neošetřujeme my, ale pošleme ho na infekční oddělení, většinou do Jihlavy,“ sdělil Luboš Hanetta z chirurgické ambulance v Pelhřimově. Dodal, že na Pelhřimovsku se případ vztekliny neobjevil už řadu let.

To ale neznamená, že vás na to v nemocnici neupozorní. V některých případech můžou například doporučit i přeočkování.