VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starostové jdou znovu do voleb

Pelhřimovsko – Započaté projekty, jejich dokončení nebo další čerpání peněz z evropských dotací, patří mezi hlavní motivace starostů, kteří jdou v říjnu opět do bojů o vedení měst a obcí na Pelhřimovsku.

11.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Strakonický deník

„Tyto čtyři roky mě stály množství nervů a bezesných nocí, sehnal jsem pro Pacov dvě stě milionů korun. Proto do toho jdu znovu. Chci dokončit opravy zámku, sběrný dvůr nebo vytvořit nové stavební parcely,“ ozřejmil starosta Pacova Lukáš Vlček a současně pojmenoval největší akce, které ze starostenského křesla řídil. Kandidovat bude opět jako nezávislý.

„Dokončit započaté práce a snažit se maximálně využít dotačních titulů z evropských fondů,“ je zrovna tak cílem starostky Počátek Marie Hrnčířové, která jako nezávislá opět vstupuje do voleb.

Naplnit plány, které před čtyřmi lety započal, chce i současná jednička ODS v Žirovnici Milan Šmíd. Ten se po čtyřech letech vrací z Poslanecké sněmovny do komunální politiky.

Hledání kandidátů v malých obcích

Zatímco ve městech sálá z vyjádření kandidátů alespoň částečný optimismus a elán, z některých obcí zaznívají slova skepse.

„Kandidovat budu, ale s čím do toho máte jít, když nejsou peníze. Bude to živoření. Pokud už nemáte finance ani na doplnění dotací, tak je to špatné. Navíc je to odpovědnost a celoroční tlak od spoluobčanů. Budeme mít i problémy patnáctičlennou kandidátku zaplnit,“ řekl starosta Lukavce Pavel Kubec.

Nevděčná funkce, časová náročnost a malé finanční ohodnocení bývají hlavní příčinou nezájmu o kandidaturu do obecních zastupitelstev. S jednou kandidátkou pak mohou být volby pouhou formalitou. Tomu se některé vesnice rozhodly předejít.

Například v Hořepníku se zastupitelé domluvili, že každý bude v nastávajících volbách kandidovat samostatně. „Zastupitelstvo má třináct členů a v současnosti máme zhruba čtyřiadvacet kandidátů. Je to takto rozhodně spravedlivější. Tady mají šanci všichni stejnou. Kolik dostanou hlasů, tolik skutečně mají. Například v minulých volbách měl jeden z kandidátů s pořadovým číslem devět více hlasů než někteří před ním a přesto se tam nedostal,“ informoval starosta Hořepníka Vladimír Kotýnek.

Spravedlivá volba

Na stejný způsob voleb přistoupili v Žirově. „Každý bude kandidovat nezávisle sám za sebe. Přišli jsme na to, že je to nejspravedlivější. Každý z kandidátů si sežene čtyři ručitele, kteří mu podepíší, že ho do zastupitelstva podporují. Takže, kdo má zájem, může se přihlásit,“ hlásil žirovský starosta Josef Hrala.

Na nedostatečný počet zájemců o místní politiku nežehrá. „Zájemců je dost, tak obavy nemám. Ve vsi je dost mladých, kteří o to mají zájem. Ještě dnes by se měli někteří ohlásit,“ dodal starosta.

V naplnění zastupitelstva nevidí problém ani v Želivě. I když volit se v městečku na Želivce bude standardní cestou. „Máme devět členů, takže by to nemělo být složité ve všech kandidátkách,“ zaznělo z úst místostarosty Michaela Líbla. Ten také potvrdil opětovnou kandidaturu Karla Chmela za nezávislé.

Po dvanácti letech v křesle končí

Celkem tři kandidátky se rýsují v Horní Cerekvi. „Vzhledem k tom, že zastupitelstvo máme patnáctičlenné , tak není úplně snadné listiny kandidátů zaplnit,“ řekl současný starosta Jaroslav Andrle, který svůj post hodlá rovněž obhájit. Své plány však zatím kvůli konkurenci prozradit nechce. Trumfy si schovává až se kampaň rozjede naplno.

Svou dvanáctiletou éru v úřadě se rozhodl definitivně ukončit starosta Černovic Ladislav Novotný. „Kandidovat nechce a nebude. Má za sebou tři volební období a už toho na něj bylo dost,“ pověděla za Novotného, který je na dovolené, tajemnice úřadu Marie Kuranová.

Matadoři opět v čele

Současní starostové Humpolce a Pelhřimova, Jiří Kučera a Leopold Bambula se o přízeň voličů budou ucházet z prvních pozic místních ODS.
„Naše kandidátky jsou vesměs stabilní, žádné velké změny se neudály,“ dodal regionální manažer strany Jaroslav Makovec.
Dalším z rutinérů je kamenický starosta Ivan Pfaur. Po třetí stanul v čele sdružení nezávislých Kamenice vaše volba.

Autor: Jan Cihlář

11.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Faltýnek, lídr hnutí ANO na Vysočině

Hnutí ANO nevyhrálo pouze ve 23 obcích

Zpěvačka Lenka Dusilová.

Do města rekordů se sólovým vystoupením zavítá Lenka Dusilová

Hodnocení voleb: Zklamání i naděje politiků

Vysočina - Politici a odborníci z Kraje Vysočina komentují výsledky voleb

S výsledkem jsme rozhodně spokojeni, libuje si lídr Pirátů

Vysočina – Jako lídr kandidátky na Vysočině má Jan Pošvář významný podíl na tom, že do nové Poslanecké sněmovny vstoupí poslanci za Českou pirátskou stranu. Stranický zisk ho nikterak nepřekvapil.

Zelení: Smetla nás vlna populismu a extremismu

Vysočina – Za výprask tradičním stranám označila volby Hana Veronika Konvalinková, která byla jedničkou kandidátky Strany zelených na Vysočině.

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Vysočina - Strana TOP 09 se do poslanecké sněmovny dostala takříkajíc s odřenýma ušima.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení