Angíny nebo průjmová onemocnění řádí nyní po celé republice. Pelhřimovsku se však zatím zdárně vyhýbají, i když i tady hygienici občas nějaký ten případ evidují.

„Není to nic mimořádného. Vyskytuje se salmonela, ale celkově vzato je na Pelhřimovsku zatím klid,“ informoval Ladislav Koblížek, vedoucí protiepidemického oddělení pelhřimovského pracoviště hygienické stanice.

Alergikům nyní hrozí pozdní pyly. „Zatím zaznamenáváme relativně nízkou nemocnost. I u dětí se v létě objevují střevní a virová onemocnění, občas i záněty nosohltanu,“ uvedla praktická lékařka pro děti a dorost Jana Norková.

„Zrovna teď se syn vrátil z tábora s tím, že ho hrozně bolí v krku. Byli jsme za doktorkou. Ta nám řekla, že má angínu,“ uvedla maminka šestiletého pacienta z Pelhřimova Dana Králová.

Vášnivé chvilky

Prosluněné letní dny, mohou přinést nejen fotografiemi naplněná rodinná alba, ale také nějaký ten vášnivý románek. Z příjemného zážitku se však v mžiku může stát doslova horor. Letní rozjařenost je nakloněna také kožním či pohlavním nemocem.

„Musím zaklepat, ale prázdninový výskyt těchto onemocnění je minimální. Léto na to podle mého nemá žádný vliv. Myslím si, že lidé jsou po této stránce dostatečně poučeni. Je to spíše problém větších měst,“ pověděla humpolecká dermatoložka Jana Cihlářová.

Letním nebezpečím jsou i nenápadná klíšťata. Ta přenáší Lymskou boreliózu, která může postihnout nervovou soustavu, a klíšťovou encefalitidu.
„Pár případů jsme evidovali, ale není to žádné převratné číslo. Snažíme se pacienty informovat o nebezpečí a předcházení těchto onemocnění,“ řekl Koblížek.

Lidé vyhledávají ordinace obvykle až stejně v případě špatné manipulace s klíštětem. V době dovolených se objevují různá střevní onemocnění, která si lidé přivezou ze svých pobytů v zahraničí. Často jsou zaviněny porušením dietního režimu nebo změnou skladby potravin. V exotických zemích je třeba používat výhradně jen balenou vodu.