V humpoleckém Školním statku se při hledání jmen pro dvojici klisniček propracovali až k seznamu sponzorů blížícího se finálového závodu Zlatá Podkova.
„Matka jedné z nich je Gemona a té druhé Aféra, babička pak Ambra,“ nastínil směr pátrání ředitel statku Jan Mácha, který ohledně kmotrovství oslovil představitele dvou dlouhodobých partnerů tohoto jezdeckého svátku.

Oba souhlasili, takže několikaměsíční nositelka plemene český teplokrevník se bude jmenovat Adélka, kladrubačka pak Galma. Ředitelům dotyčných společností se nabídka zamlouvala. „Těší nás to. Dostali jsme příležitost prokázat, že i náš byznys může mít něco společného s přírodou,“ uvedl Kamil Jančura za humpoleckou Galmu, která se zabývá povrchovými úpravami kovů.

Podobně se vyjádřili i pelhřimovští pekaři, kteří spolupracují se Školním statkem řadu let. Dokonce odtamtud odebírají i část obilí. „Být kmotrem je pro nás čest,“ pravil Roman Teisler, který zároveň sympaticky přiznal, že netuší, co tato úloha vlastně obnáší.

Datum křtu je jasné již nyní. Stane se tak předposlední srpnovou sobotu v rámci Zlaté Podkovy. A klisničky? „Ty se teď budou mít dobře. Ve třech letech je ale začleníme do každodenního výcviku.

Poté zůstanou u nás. Doufáme, že budou mít dobrotivou povahu po svých matkách,“ řekl Mácha, podle něhož třeba zrovna Adélka mohla zdědit závodnické geny. Aféra soutěžila svého času více než slušně. „Chodila“ drezúry i krosy. Její kariéru přeťala vážná zlomenina nohy. „Až jsme se báli, že ji budeme muset utratit. Ale dopadlo to dobře,“ dodal Jan Mácha.