To je náčrt plánu potenciálního investora, který zvažuje odkoupení starého statku s rozsáhlými pozemky v Benátkách – místní části Pelhřimova.

Zatím v plenkách

Informace o obřím projektu, který by v regionu neměl obdoby, prosakují sporadicky. Zprostředkovatel prodeje pozemků, realitní makléř Václav Polanský, se k projektu vyjadřuje zatím zdrženlivě.

„Nyní bych neviděl jako vhodné se s ohledem na zainteresované strany k věci vyjadřovat. Vše projedná zastupitelstvo až 14. září včetně námitek a připomínek. Kupec také čeká, až jak to dopadne,“ řekl Polanský.

Plán investora byl podán formou připomínky k územnímu plánu. Ten bude zastupitelstvo řešit právě 14. září. „Záměr zde existuje, seznámili jsme s ním veřejnost a město s příslušnými orgány. Pokud zastupitelstvo rozhodne, že plochy vzniknou, vrátí nás to na začátek projednávání územního plánu s tím, že bude potřeba celá řada posudků, které budou stát statisíce,“ sdělil František Souček z oddělení územního plánování pelhřimovského odboru výstavby.

Schůdnější cestou by podle Součka bylo schválení ÚP bez tohoto záměru a pak nechat na majiteli, zda podá žádost o jeho změnu. Tím by se na něj přenesly i náklady spojené s odbornými posudky.

S velkolepými plány už byli seznámeni i obyvatelé Benátek. Projekt takového rozsahu je pro ně zatím velkou neznámou. „Od pana Polanského jsme jako obec dostali papír, kde to všechno bylo, a chtěl po nás, abychom se k tomu vyjádřili. Sezení jsme měli velmi záhy a obec se k tomu stavěla celkem pozitivně,“ řekl předseda osadního výboru Pavel Smrčka.

Benátčané předběžně kývli

Takový postoj k projektu, který by Benátky zásadně proměnil, je překvapivý. „Nebyl ještě dostatek informací. Lidi zřejmě oslovila oprava zbořeniny statku a jeho vrácení do původního stavu,“ konstatoval Smrčka a současně dodal: „Pokud by šlo pouze o golf, dejme tomu, ale ze satelitního městečka už bych měl obavy.“

Ty má i Daniel Příhoda z Prahy. „Záměr byl obcí odsouhlasen bez jakéhokoliv podrobnějšího rozboru toho, co přesně by investor investoval či jaký by to mělo dopad na životní prostředí,“ řekl majitel chalupy, kterou koupil před rokem kvůli úplnému klidu v lokalitě. Z možného „oživení Benátek“ proto radost nemá.

V malé vesničce zatím téma na pořadu dne není. Jednou z mála indicií možné výstavby je skromný příspěvek na místní vývěsce. Jde o výsledky americké studie o negativním vlivu golfových hřišť na lokální ekosystémy. Zmíněna je veliká náročnost na vodní zdroje a hojné užívání pesticidů.


„Zatím o tom příliš nevíme, jezdíme sem pouze na chalupu. Myslím, že golfové hřiště by bylo náročné na vodu, je zde také množství vlastníků okolní půdy, což by mohl být problém. Zda je projekt vhodný, je zatím otázkou,“ sdělil své dojmy chalupář Hrubý.

„Pozemky lemují obecní cesty a jeden nebo dva soukromé pozemky. Co se týče vody, musel by se zřejmě udělat nějaký geologický průzkum na spodní vody, aby nám ji hřiště všechnu nestáhlo. Nejde jenom o vodu. Je potřeba infrastruktura, likvidace odpadních vod a dále. To jsou věci, které jsme zatím nikomu nepředložili a doufám, že se vše důkladně projedná,“ uvedl předseda osadního výboru Smrčka.

Podle jedné z dlouholetých osadnic Benátek jsou pro návrh spíše mladí obyvatelé, kteří ve výstavbě spatřují nový potenciál a rozvoj Benátek.
Trnem v oku místním je hlavně rozpadlý statek. Jeho možná obnova tak přihrává novým plánům plusové body. „Je to v hrozném stavu. Dříve to bylo církevní, pak udělalo družstvo v objektu kravín,“ řekla Zdena Smrčková.

Otázkou je, co by takový zásah do vesnice a krajiny přinesl. Zkušenosti starostů v okrese, kteří podpořili výstavbu satelitů ve svých obcích, se různí. Podle některých se noví obyvatelé uzavírají a dění ve vsi je nezajímá. Že vazby na město nepřeruší a nové nenavážou, tvrdí i sociologové.