Tato ocenění si obce nebo jednotlivci přebrali z rukou hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka vůbec poprvé v historii. „V kraji Vysočina můžeme nalézt stovky válečných hrobů a pietních míst. Velice si vážím všech lidí, kteří o tyto památky pečují a věnují jim svůj volný čas,“ ocenil Běhounek.

„Je totiž velice důležité, abychom nezapomínali na naši minulost,“ doplnil hejtman Jiří Běhounek. Plaketu za péči o válečné hroby a pomníky dostala obec Želiv. „Ocenění nás potěšilo,“ radoval se želivský starosta Karel Chmel.

Pomníky považují za součást obce

V Želivě a okolí mají na deset pietních míst. Obec nezapomíná ani na ten nejmenší pomníček. „Pomníky a válečné hroby považujeme za součást obce. Staráme se hlavně o to, aby kolem nich byla řádně udržovaná zeleň,“ pokračoval Chmel.

Většinu pietních míst v Želivě se obci podařilo také zrestaurovat. „Teď jsou důstojnou vzpomínkou na naši historii,“ dodal starosta Chmel.
Pamětní plaketu si za příkladnou péči o pomník obětem první světové války vysloužil i František Syrovátka z Nové Bukové.

„Pan Syrovátka se stará nejenom o místní pomník, ale také o kapličku. Jeho práce si velice vážíme,“ sdělila starostka Nové Bukové Marta Kosová.
„Ocenění si zaslouží. Myslím, že je to pro něj milá odměna za jeho dlouholetou aktivitu a čas, který zvelebování obce věnoval,“ mínila starostka Kosová.

Ministerstvo obrany a kraj Vysočina odměnily také Karla Macháčka z Kamenice nad Lipou. Ten pečuje o tamní pietní místa, věnovaná obětem první a druhé světové války.

Ocenění Karla Macháčka potěšilo

Jak sám říká, ocenění vůbec nečekal. „Nepočítal jsem s tím, že cenu dostanu právě já,“ líčil skromně důchodce, který se údržbě pomníků věnuje už několik let.

„O to víc mě ale těší, že si z tolika uchazečů z celé Vysočiny mezi oceněné vybrali právě mě,“ uzavřel Karel Macháček.