„Pokud se tělesná teplota zvýší z běžných devětatřiceti stupňů Celsia až na jednačtyřicet, je to už pro psa život ohrožující stav. Na rozdíl od lidí se potní žlázy u psa na termoregulaci podílejí minimálně,“ vysvětlila pelhřimovská veterinářka Petra Souchová.

„Jediný způsob, jak může zvíře regulovat teplotu, je zvýšená frekvence dýchání,“ pokračovala Souchová. Jak pomoct svému psovi v horkém počasí, řeší také majitelka pudla Lucie Šádová z Pelhřimova. „Když jsou v létě vedra, snažíme se Tima nějak zchladit,“ potvrdila.

Více ohroženy jsou krátkonosé rasy

Větší nebezpečí přehřátí hrozí krátkonosým plemenům jako jsou mops, francouzský buldoček nebo boxer, ti podle Souchové regulují teplotu dýcháním obtížněji.

„Pokud dojde k přehřátí, je třeba psa umístit do stínu a chladit chladnou vodou. Ledová voda by mu mohla uškodit. Jestliže pes zkolabuje, pak by měl majitel postupovat stejně a ihned zavolat zvěrolékaře,“ popsala Souchová.

„Poradí se s ním o dalších léčebných opatřeních. Pejskovi nepomůže, když ho naloží do vyhřátého auta a rovnou ho poveze k doktorovi,“ popsala veterinářka chybu, jaké se chovatelé dopouštějí.

S přehřátím souvisí i dehydratace. „Majitel by psovi měl zajistit neustálý přísun čerstvé vody. Musí na to myslet také při cestování,“ upozornila lékařka. O dostatek vody se svému psímu kamarádovi starají i Hanzalovi z Pelhřimova.

„Taťka Benovi pořád vyměňuje vodu, a to i z hygienických důvodů, protože mu z ní třeba pijou ptáci. Taky mu chodí namáčet čumák, na kterém je nejlépe poznat, jestli je pes přehřátý. Nejoblíbenější Benovo opatření před vedrem je polévání konvicí nebo hadicí, protože miluje vodu,“ prozradila Romana Hanzalová a dodala, že dbají na to, aby měl jejich pejsek vždy možnost schovat se do stínu. K dehydrataci organismu přispívá také dlouhotrvající průjem.

Způsobují ho mnohdy sami chovatelé. „Psi jsou masožravci s krátkým trávicím traktem. Domácí strava nemusí vyhovovat všem jedincům a může vést k průjmům,“ řekla doktorka.

Potíže s ušima

Další problémy, které mohou mazlíčky v létě potkat, jsou záněty uší. Trpí jimi psi se svěšenýma ušima jako kokršpanělé, ale objevují se i u německých ovčáků. Předejít se jim dá preventivním čištěním uší, jež následuje po koupání, kdy do uší natekla voda.

Psy vodí páníčci k Souchové v těchto dnech i v souvislosti s klíšťaty, ačkoli jich je v letních měsících méně. „První vlna výskytu klíšťat nastává od března do května, druhá začne na přelomu srpna a září,“ vymezila.

Rozhodně ale doporučuje od jara do podzimu chránit zvířata preventivními přípravky proti klíšťatům i blechám. Ti patří k nejčastějším vnějším parazitům u psů.