Za nutností značení stojí nový protikuřácký zákon.
Pokud se provozovatel rozhodl pro obě varianty, pak musí být kuřácká a nekuřácká část oddělena zdí. Mnohé dveře tak nově zdobí hned dvě nálepky najednou.


Na vesnicích mají hospodští jasno


Na téměř všech vesnicích mají hospodští o druhu nálepky jasno. „Kouření jsme nezakázali. Kdybychom vyvěsili ceduli nekuřácká hospoda, tak rovnou můžeme zavřít,“ shodují se hostinští.
Do vesnické hospody zapálená cigareta zkrátka patří. „Pivo by nám bez cigarety nechutnalo,“ přidávají se i štamgasti. To ve městech je situace zcela jiná. Pelhřimovští majitelé restaurací, barů a kaváren zvolili taktiku každý po svém. Zkrátka takovou, která jim odežene co nejméně zákazníků a nejlépe naláká nové.


„Sám jsem kouřil, takže vím, že se kuřák u kávy bez cigarety prostě neobejde, ale je to bezohledné vůči nekuřákům. Když dokážou v restauracích nekouřit Němci nebo Italové, Češi to snad zvládnou také,“ říká Robert Saurwein, majitel kavárny Ateliér, kde vyhlásili zákaz kouření již v minulém roce.
Stejný štítek mají kromě kavárny Ateliér i například v restauraci Měšťanský dům a v kavárně Na Kolíbce. V hotelu Gurmania ve Starém Pelhřimově mají pro vyznavače nikotinové potěchy vyhrazený salónek. Proto jejich dveřní okeničku „zdobí“ obě dvě nálepky. To samé platí i pro bar a restauraci U Slona. „Rozdělení na nekuřácké a kuřácké prostory už tady nějaký ten pátek máme. Teď jsme akorát vyvěsili nově ty cedulky. Samotní zákazníci už vědí, kde se u nás kouřit smí a kde ne, takže je upozorňovat nemusíme. Zatáhneme dveře a nekuřáci mají vystaráno,“ sdělila servírka Romana Pešťálová.


Nekuřák v Čechách většinou předpokládá, že jeho zdraví může být v restauračních zařízeních ohroženo cigaretovým zápachem.
„Kouření v hospodách bylo běžné, protože se slušní nekuřáci neozvali, že jim to vadí. Takhle má každý alespoň hned na výběr, jakou hospodu zvolí,“ myslí si Lenka Procházková.


Strach některých majitelů, že jim kvůli novele zákona ubude klientů, je podle primáře Tomáše Drasnara z humpolecké léčebny tuberkulózy a respiračních onemocnění neopodstatněný.
Obecně kouří třicet procent lidí, zatímco sedmdesát procent populace tvoří nekuřáci. „Pasivní kuřák sice není ohrožen tolik jako aktivní kuřák, ale v nevětrané místnosti může mít pasivní kouření až z poloviny stejný efekt jako to aktivní,“ pověděl Drasnar.

Na diskotéku s krabičkou stále


Spolumajitel diskotéky Sauna Music Bar Ondřej Kampe má naopak za to, že není reálné uhlídat, aby hosté nekouřili. Právě proto se mu nutnost nového zákona vůbec nepozdává.
„Kontrolovat každého je nemožné. A nemyslím si, že by tady bylo extrémně zakouřeno, protože odvětráváme. Schvaluji zákaz kouření na zastávkách a podobně, ale do hospody cigareta podle mě patří. Proto se tu bude kouřit i nadále,“ uzavřel Kampe.