„Přístroj jsme pořídili jako součást programu prevence kriminality,“ sdělil vedoucí odboru sociálních věcí Josef Fiala, který má tuto problematiku na starost.

Zpátky do města

Policisté humpolecké gesto vítají. „Těší nás, že představitelům měst není prevence nešvarů lhostejná,“ uvedl velitel pelhřimovského územního odboru Jaromír Štěpánek.

Množné číslo použil, protože vedle Humpolce vyčlenili peníze na nákup Drägeru také v Pacově, na další se složili také Žirovničtí a Počátečtí. „Sluší se dodat, že přístroj bude logicky sloužit potřebám toho kterého města,“ doplnil Štěpánek, s vysvětlením, že na každém obvodním oddělení v současnosti již jeden alkoholtester mají. Ten ale musí dvakrát ročně na povinné přezkoušení, takže policisté nemají zjednodušeně řečeno čím měřit.

V kufříku za čtyřicet tisíc korun se skrývá vedle samotné „foukačky“ a baterie také tiskárna. Policisté kontrolovanému okamžitě nechají podepsat lísteček s údajem, kolik že to vlastně nadýchal.

Tato zkouška ale zůstává i nadále převážně orientační. Ačkoliv policejní znalec dokáže na základě opakovaně naměřené hodnoty alkoholu v dechu dopočítat jeho množství v krvi, hlídka obyčejně vyzve přistiženého motoristu k lékařskému odběru krve.

Do nové mašinky ale budou foukat nejenom řidiči. S jejím využitím se počítá i při kontrolách mladistvých v restauracích a nočních klubech.
Na jednu takovou se policisté vypravili i o uplynulém víkendu. Alkoholtester podali padesátce mladých, devět z nich se napilo i něčeho ostřejšího než limonády.

Shodou okolností právě v jednom z humpoleckých barů odhalili přestupek, který mluví za všechno. Čtrnáctiletý kluk tam „nadýchal“ 2,84 promile! „Rychlá záchranná služba chlapce okamžitě převezla do nemocnice,“ uvedla k události z humpolecké diskotéky policejní mluvčí Vladimíra Svobodová.

Večer to tam žije

Jak podotkl Štěpánek, tento nešvar pozorují policisté suverénně nejčastěji právě na Humpolecku. O lecčems vypovídá i skutečnost, že devět z oněch deseti mladistvých přistihli strážci zákona právě v humpoleckých barech.

„Zřejmě je to i tím, že město leží poblíž dálnice, je dobře dostupné ze všech stran. Vyhlášených nočních podniků je tam hodně, večer to tam lidově řečeno žije. Preventivních pochůzek nebude nikdy dost,“ zdůraznil policejní velitel.

Nákupem Drägeru nic nekončí. Humpolečtí dotahují do konce i další dva body plánu prevence kriminality. Tím prvním je rozšíření kamerového systému o další dvě stanoviště. „Počítáme i s modernizací zastaralého velína tohoto systému,“ dodal Fiala.