To, skryto před jejich zraky, pak často popíjí alkohol a kouří. Podle statistik přibývá mladých „pijáků“ i na Pelhřimovsku.

„Obecně se dá říci, že mládež inklinuje k požívání alkoholu právě o prázdninách a na konci školního roku,“ říká mluvčí pelhřimovské policie Hana Kotková. Policisté proto kontrolují bary, diskotéky, ale i restaurace a malé hospůdky. A ne bezvýsledně.

„Můžeme říci, že nejmladší děti, kterým byly nality alkoholické nápoje, byly ve věku čtrnáct let. Dechová zkouška na alkohol ukázala různé hodnoty. Nejvíce asi kolem dvou promile,“ popisuje Kotková.

Malé zážitky dětem nestačí

Mladí lidé jsou alkoholem ohroženi proto, že vyhledávají stále silnější zážitky a nemají tolik zkušeností, aby věděli, kdy mají dost. Vzory chování často přebírají v televizi. Ne zřídka se tak stává, že při svých prvních zkušenostech skončí v nemocnici nebo na záchytce.

„Za pololetí jsme tu měli již třináct nezletilých, což je poměrně dost,“ říká Martin Málek, mluvčí Služeb města Jihlavy, které jedinou záchytku na celé Vysočině provozují. Připomíná však, že se na záchytku dostanou jen mladí ve věku od 15 do 18 let, mladší končí v nemocnici.

„Za prázdniny se nám zde sešli zatím dva,“ dodává Málek s tím, že na záchytce končí většinou pouze jedinci, kteří vzbuzují veřejné pohoršení nebo ohrožují na životě sebe nebo ostatní.

Podle Světové zdravotnické organizace je u nás stav v oblasti alkoholismu mládeže alarmující. Přibližně třicet procent patnáctiletých a asi sedmnáct procent třináctiletých dětí v Čechách pije alkohol pravidelně.

„Jako nezletilá jsem alkohol samozřejmě také zkusila. Bylo mi z něj hrozně špatně. Do toho jsem okusila i nějaké to cigárko, což jsem dělat neměla,“ přiznává s úsměvem již dvaadvacetiletá Lucie Čapková.

Pijí už i čtvrťáci

Průzkumy opakovaně docházejí k závěru, že ve čtvrtém ročníku základní školy má již několikanásobné zkušenosti s alkoholem pětatřicet procent žáků.
Podle mezinárodního průzkumu se devět chlapců a čtyři dívky ze sta v České republice přiznávají, že v jedenácti letech vypijí nejméně jedno pivo týdně.

Přes sedmdesát procent chlapců a pětašedesát procent dívek uvádí, že již ve třinácti letech ochutnali alkohol. Mladistvých se týká i nová vyhláška, která již tři týdny funguje v Pelhřimově. Ta zakazuje konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích.

„Od doby, kdy vstoupila v platnost, policisté přistoupili v několika případech k řešení přestupku domluvou, neukládali tedy zatím pokuty,“ pochvaluje si Kotková. Vyhláška obsahuje výjimku také pro zahrádky restaurací a kulturní a společenské akce.

„Mladí si myslí, že když pijí alkohol někde na lavičce, jací jsou to frajeři. Že se na ně každý kouká. Přitom jsou to pitomečkové,“ přikládá svůj názor Jana Harudová.