Napojit krávy na pastvě i v chlévech nebo zalévat záhony, to vše se promítá v nákladech. Akutní nedostatek životodárné tekutiny však na většině okresu nehrozí.

Mezi vesnice, které se dlouhodobě potýkají s výkyvy objemu pitné vody, patří Čáslavsko i Žirov. „Doteď jsme problém neměli, zatím nám zásoby stačí. Změnit se to ale může ze dne na den. Stává se, že někdo přijede na dovolenou na chalupu, napustí se dva bazény, a voda nebude. Pak musíme vodu vozit cisternou,“ uvedl Jaroslav Růžek z pacovského střediska Vodaku.

V Žirově voda došla o nedávných svátcích. „Situaci se snažíme řešit. Podali jsme žádost o hloubkový vrt na odbor životního prostředí. Ve vodě je také mnoho dusičnanů, ale hygiena nám to letos ještě toleruje,“ informoval starosta Josef Hrala.

Náklady vzrůstají

K nedostatku vody v malých obcích přispívá kromě sucha také zvýšený počet lidí v době prázdnin. Pokud voda v Žirově dojde, zkrátka se počká, až se hladina v zásobárně opět zdvihne. Obec poté musí přistoupit i k razantnějším opatřením, například k zákazu zalévání.

Zahradníci a zemědělci se shodují v tom, že letošní léto se jim značně prodraží, i když zatím mají vody dost. „Vodní zdroj máme dobrý. Problém je, to uzalévat. Je to časově náročné, stojí to peníze a lidskou energii,“ shrnul Lubomír Černý, majitel Centra pro zahradu Johanka u Kamenice nad Lipou.

Značné navýšení nákladů potvrdil i Zdeněk Maděra, šéf rynáreckého družstva Rynagro. „Sucho se odráží ve všem. Jde o pohodu zvířat a zaměstnanců, protože většina mašin není klimatizovaná. Projevuje se to ve stavech porostů a obilí. Vodu na pastviny musíme vozit častěji a prodražuje se i pitný režim zaměstnanců,“ řekl Maděra.

Záchranná Želivka

Podle Květuše Kučírkové, ředitelky společnosti Vodak, která spravuje vodní zdroje v okrese, není v současnosti nedostatek vody hlášen. V případě nouze by však Vodak mohl až 70 procent vody v okrese potřebné načerpat ze Želivky. Plošně je vody z místní řeky v okrese využíváno 35 procent.

„Jsou místa, kde se čerpá pouze z Želivky. Pak jsou oblasti, kde se kombinují místní zdroje s Želivkou – například Pelhřimov. Někde se čerpá pouze z místních vod a právě tam vznikají problémy,“ vysvětlila Kačírková a dodala, že jedním z těchto míst je právě Čáslavsko u hranic se Středočeským krajem.

Situaci by mohlo zhoršit současné napouštění bazénů nebo zalévaní velkých ploch. V případě výjimečného sucha pracovníci Vodaku vyhlásí zákaz zalévání. Pak provádí i noční kontroly zaměřené například na zalévání z potoka.

Květuše Kačírková také potvrdila, že povědomí o nutnosti vodou šetřit se u lidí postupně zlepšuje. „Je to i tím, že dříve se voda platila paušálně. Nyní to stojí pěkné peníze,“ uzavřela ředitelka Vodaku.