Z počátku byli z prodeje nadšení. Pak přišel ale razantní propad. Podle farmářů především kvůli negativnímu prohlášení hlavního hygienika České republiky Michala Víta o surovém mléku prodávaném v automatech. Pak lidé pro mléko přestali chodit.

Jako první na Pelhřimovsku loni na podzim zahájila prodej mléka zemědělská rynárecká společnost Rynagro. Ta si původně mléčný automat nainstalovala do prodejny v pelhřimovském obchodním centru, které vzniklo z bývalé textilky Alfatex. Nyní je kravské mléko k mání v podnikové prodejně Zdenka naproti nemocnici.

„V současnosti v automatu prodáme denně asi jen čtyřicet litrů mléka. Naší představou, která se nám ze začátku dařila naplňovat, bylo prodat alespoň jednou tolik,“ zoufá si předseda rynárecké společnosti Zdeněk Maděra.

Rozšiřovat sítě proto neplánuje. „V žádném případě nepřemýšlíme, že bychom automatů pořídili víc. Zůstaneme u jednoho, své zákazníky si našel. K velkému vzrůstu prodeje mléka to ale nevede, doufejme, že se propad prodeje mléka v automatech již zastavil na této minimální hranici,“ pověděl Maděra s tím, že většina Čechů dá stejně raději přednost před mlékem pivu.

Litr za čtrnáct korun

„Na prodeji se hodně podepisuje i počasí,“ dodal Zdeněk Maděra. Druhý mléčný automat na Pelhřimovsku provozuje od října loňského roku farma Mošnových z Vystrkova v Humpolci. Litr mléka prodává za 14 korun.

Do konce ledna se denní prodej pohyboval kolem 150 litrů. Ale poté, co se v médiích objevily zprávy o onemocněních, která by mohla být ze syrového mléka, klesl zájem ze dne na den o třetinu.

„My jsme s kvalitou mléka žádné problémy neměli, ale prodej se zpátky zatím nevrátil,“ řekla farmářka Květa Mošnová. Pro mléko si podle ní jezdí především lidé z okolních vesnic. „Myslím si, že mléko prodáváme za rozumnou cenu, v obchodě stojí srovnatelně stejně litr mléka polotučného,“ sdělila Mošnová s tím, že kvůli značnému úpadku uvažují, že by mléko nedodávali každý den, jako tomu je doposud, ale třeba jen třikrát do týdne.

Rušit se nebude

„Je to tak, celotýdenní provoz se nám nevyplácí. O úplném zrušení automatu zatím neuvažujeme, i když i to je časem možné,“ uzavřela Květa Mošnová. I mezi lidmi převládá názor, že mléku od krávy se nic nevyrovná.

„Strach z kravského mléka rozhodně nemám. Vím, že je ze zákona povinnost mléko převařit, ale já to stejně nedělám. Ztrácí tak na chuti. To si potom můžu koupit mléko v krabici,“ pověděla razantně Jitka Vlčková, která čas od času zajde pro nápoj zdraví do pelhřimovské filiálky.

Téměř stejný názor sdílí i Ludmila Novotná. „Je to přehnané. Vyrůstala jsem na vesnici a kravské mléko pila denně. Nikdy mi z toho nic nebylo. Nevím, co už by mělo být zdravější,“ uvedla rozhořčeně Novotná.

V Brodě již skončil

Jeden z automatů na Vysočině již ukončil po dvou měsících fungování provoz. Jeho provozovateli byla u supermarketu v Havlíčkově Brodě vypovězena smlouva.