Pelhřimovské a humpolecké náměstí navštívil ekotým, který zájemce zábavnou formou seznámil s důležitostí třídění elektroodpadu. „Lidé samozřejmě mohli odevzdat staré elektrospotřebiče. Za každou přinesenou věc si na kole štěstí mohli vytočit zajímavé ceny,“ popsala Taťána Pokorná ze společnosti Elektrowin.

Za píli je odmění

Ekotým navštívil za několik měsíců celkem osmdesát měst po celé České republice. Nyní Elektrowin vyhodnotil, jak úspěšná byla jarní část celého projektu. Z měst na Vysočině dopadla Telč. Odtud si ekotým odvezl celkem 1 150 kilogramů elektroodpadu. „Hned za vítěznou Telčí se umístil Humpolec.

Tam lidé odevzdali rovných 1 000 kilogramů vysloužilých elektrospotřebičů,“ pokračovala Pokorná. Činili se také Pelhřimovští. Ti nasbírali 414 kilogramů elektroodpadu. Ekotým čeká ještě podzimní štace po českých městech. Na konci se celý projekt vyhodnotí a města, která nasbírala nejvíce elektroodpadu se mohou těšit na peněžní odměnu.

Z jarních výsledků má radost i starosta Humpolce Jiří Kučera. „Jsem rád, že jsou lidé svědomití a odnesli staré elektrospotřebiče ekotýmu na náměstí,“ pochvaloval si Kučera. V Humpolci ale nespoléhají pouze na projekt Elektrowinu.

Elektroodpad mohou tamní obyvatelé vyhodit do speciálních kontejnerů. Jeden z nich mají k dispozici přímo na radnici.

Fritéza i s olejem

A jak se v Humpolci třídění vysloužilých elektrospotřebičů ujalo? „Kontejner nezeje prázdnotou. Lidé tam elektroodpad nosí,“ potvrdil Jiří Kučera.
Třídit elektroodpad mohou také obyvatelé Pelhřimova. „Kontejner máme na sběrném dvoře i na městském úřadě,“ vyjmenoval starosta Leopold Bambula.

I přesto, že Pelhřimovští mohou nepotřebné elektrospotřebiče odevzdat, najdou se i výjimky, které je vyhodí do komunálního odpadu. „Nedávno jsem viděla u popelnic vyhozenou fritézu ještě plnou oleje. Je to hrůza, jak se lidé dneska chovají,“ postěžovala si jedna z obyvatelek Pelhřimova, která si nepřála být jmenována.