Podle hejtmana kraje Vysočina Jiřího Běhounka však předchozí věta už neplatí a změna kormidelníka pozvolna se potápějícího korábu byla nevyhnutelná.

Můžete blíže vysvětlit prvotní důvod k odvolání ředitele Hraly? Znamená to, že nemocnici hrozilo nějaké velké nebezpečí?

Předně je třeba říci, že situace je složitá ve všech našich nemocnicích. Schválený finanční plán má dosud jenom ta v Novém Městě na Moravě. Když jsme se na totéž dotazovali v pelhřimovské nemocnici, zjistili jsme, že tam za chvíli mohou chybět peníze na provoz. Finanční situace hrozila téměř krachem.

Co za tím stojí konkrétně?

Je toho více. Odhalili jsme třeba vyšší zálohy pojišťovně za vykázanou a přitom neposkytnutou péči. Nemocnici ale zatížilo třeba i vyplácení odškodného za prohraný soud s pacientem. Pelhřimovská nemocnice přitom dlouhodobě patřila k hospodářsky bezproblémovým, dokonce ziskovým zařízením.
O to více nás tohle zjištění překvapilo. Nečekali jsme to. Ale museli jsme s tím něco udělat, nebylo vyhnutí. Sluší se dodat, že ředitel Hrala udělal zejména v prvních letech svého působení v nemocnici hrozně moc práce. Byl podepsaný pod výstavbou pavilonu akutní medicíny, připravil opravu lůžkové budovy. To mu nemůže nikdo upřít. Zásluhy na druhou stranu instituci řídit nedokážou. I on sám prohlásil, že situace je kritická, a že neví, jak dál. Pokud to teď necháme být a nemocnice za rok zkrachuje, celý Pelhřimov mi pak bude vyčítat, že jsem to měl řešit.


Vy sám jste řadu let zrovna v této nemocnici pracoval. Jak celou situaci osobně vnímáte?

Mám na to jednoduchý názor. Teď už záleží pouze a jenom na každém zaměstnanci, jestli se nemocnici podaří zachránit. Čísla od pojišťovny hovoří jasně. Nemocnice vydává více peněz, než kolik si vydělá. A vydělat si může jedině kvalitní zdravotní péčí, tím, že přiláká pacienty. Jestliže se mezi lidmi na Pelhřimovsku bude i nadále mluvit o tom, že si raději dojedou jinam, nelze se divit, že nebudou peníze na provoz.

Souvisí odvolání ředitele Hraly nějak s velkou opravou hlavní lůžkové budovy nemocnice? Není dostavba kvůli potížím s penězi ohrožena?

Tato oprava je naplánovaná dlouho dopředu, dotáhnout do konce se musí a také se dotáhne. S odvoláním ředitele Hraly nijak nesouvisí. Když jsme u toho, ředitel podepsal stejně jako všichni ostatní ředitelé modernizovaných krajských nemocnic již při přípravě stavby prohlášení, že tento krok je pro budoucnost nemocnice nezbytný. A že dokáže provoz během opravy zajistit. On tehdy věděl, do čeho jde. Zato kraj Vysočina má teď lidově řečeno na noze kouli. Nezbývá nám než udržet provoz šest let. Je na to vázaná dotace z Evropské unie. Pokud zaměstnanci nebudou pracovat tak, jak jsem říkal, pokud pacienti nebudou do této nové nemocnice chodit, budeme mít veliký problém.

Nemocnici prozatím řídí statutární zástupce. Když se dozvíme jméno jejího nového představitele?

Termín pro přijetí přihlášek uchazečů do výběrového řízení končí šestého srpna. Uvidíme, jak rychle se nám podaří nového ředitele vybrat. Předpokládám ale, že během září bychom to jméno znát mohli.