Své prvotině vetknul všeříkající název: Povídky ze stínu války. „Všechno jsou to autentické příběhy založené na skutečných událostech. Snažil jsem se popsat život v protektorátu přesně tak, jak to tehdy vnímal malý chlapec. Někde jsem ponechal i původní jména,“ vysvětluje Karel Suchý, který prožil za protektorátu zvláštní dětství.

Narodil se shodou okolností v prvním patře humpolecké radnice. Porodníkem mu byl jeho otec, okresní lékař. Protože Havlíčkobrodsko za protektorátu patřilo pod Humpolec, dostal tatínek služební auto i příděl benzinu. A svého malého synka brával často s sebou. Ten má tedy nač vzpomínat.

„Netrvám ale na nějaké historické věrohodnosti. Spoustu vzpomínek jsem doloval z paměti dost pracně. Přece jenom už je to řada let,“ dodává Suchý s tím, že tu a tam použil i spisovatelskou nadsázku. Kde se to hodilo, pokusil se i o humor. „Muselo to ale být hodně citlivé. Spojovat humor s protektorátem je totéž jako křížit kočku se psem,“ dodává pamětník.

Musel dělat za dva

Sepisování povídek po večerech na chalupě v Sázavě pod Křemešníkem mu nezabralo až tolik času. Zato odhodlání v něm zrálo dlouho. „Důležitou roli sehrálo hecování v rodině. Vždycky, když jsem doma dovyprávěl nějaký příběh, všichni mě popichovali, proč o tom nenapíšu knížku,“ usmívá se Karel Suchý, který se však nějakým literátem být necítí.

Za předchozího režimu sice rád přispíval do časopisů, i nějaká ta koruna k dobru za to byla. Jakmile se ale rodina začala rozrůstat, musel pověsit všechny své koníčky na hřebík a přibrat druhé povolání. „Kdo nebyl ve straně, většinou s jedním platem nevystačil,“ krčí rameny Suchý, který dal vale i původně vystudované profesi chemika. To když se stěhoval z Humpolce do Prahy.

Tam ale byl knížkám blízko, ve Státní technické knihovně se vypracoval až na podnikového investora. Na půl úvazku byl i domovníkem. Po převratu se nejprve vrhl na obchod s realitami, odkud to měl jen krůček na Ministerstvo vnitra, kde pomáhal s odprodejem přebytečného majetku pohraniční stráže.
Před odchodem do důchodu strávil ještě pět let na Ministerstvu financí.

Jedna kniha nestačí

Dnes se baví mimo jiné právě psaním. „Dokonce mě to oslovilo natolik, že už mám rozpracovanou druhou knihu. Bude o záhadách, ale víc už neřeknu,“ zůstává Karel Suchý tajemný. Prozradí jenom to, že hotovou ji chce mít do konce roku. Ještě předtím by ale rád rozprodal celých sedm set výtisků své prvotiny. Knihy, u níž se rozhodně vyplatí nejprve přelouskat předmluvu.