K rybníkům vyrážejí i pracovníci pelhřimovské hygienické stanice, kteří kontrolují stav vody. A jak se dlouhotrvající tropické a suché počasí podepsalo na stavu přírodních koupališť?

„Na Pelhřimovsku je nejvhodnější ke koupání Trnávka. V pořádku je i Malá přehrada na Sedlici,“ informovala Pavla Moravcová z oddělení obecné a komunální hygieny, pelhřimovské hygienické stanice.

Hůře už je na tom podle měření sedlická Velká přehrada. „Lidé se tam ale stále mohou chodit koupat,“ dodala Moravcová s tím, že nezávadná voda je také v koupalištích v Moravči a Černovicích.

Pozor na zrádné sinice a řasy

Zato rybník Stráž v Pelhřimově je ke koupání nevhodný už několik let. Lidé se tam mohou do vody vydat pouze na vlastní nebezpečí. Plavat tam chodí také studentka Klára Zemanová.

„Ke Stráži chodím skoro každý den. Voda v poslední době nevypadá zrovna nejčistěji, ale žádnou vyrážku jsem po koupání zatím nedostala,“ líčila Zemanová.

„Když přijdu domů, radši se ale hned osprchuju. Jistota je jistota,“ doplnila studentka. To doporučuje také Moravcová. „V rybnících se mohou vyskytovat sinice nebo řasy, které u citlivých jedinců způsobují alergické reakce,“ vysvětlila Pavla Moravcová. Ta se projevuje vyrážkami nebo třeba rýmou. Sinice také produkují toxiny.

„Podle toho, kolik a jaké toxiny se do těla dostanou, se liší i projevy. Od lehké akutní otravy projevující se střevními a žaludečními potížemi, přes bolesti hlavy, až po vážnější jaterní problémy,“ vyjmenovala Moravcová.

A jak lidé poznají, že se sinice nebo řasy ve vodě vyskytují? „Snadným testem je vstupovat do vody opatrně, aby se nezvířily usazeniny ode dna a pozorovat, jestli se okolo kolen ve vodě nevznášejí drobné zelené částečky,“ poradila Pavla Moravcová.

„Pokud částečky zpozorujete, pravděpodobně se tam sinice vyskytují,“ doplnila hygienička. Z nežádoucích částeček nemá strach ani starší muž z Nové Včelnice, který se koupe v lomu u Kamenice nad Lipou.

„Do lomu jezdím pravidelně. Voda vypadá čistě, ze sinic obavu nemám. Akorát odpoledne tu bývá moc lidí, kteří vodu hodně zkalí,“ mínil plavec, který si nepřál zveřejnit své jméno.