Slibuje to zefektivnění spolupráce a propojení institucí, které mají co do činění s kriminalitou a sociálně negativními jevy u mladistvých na Pelhřimovsku. To by měl v budoucnu zajistit takzvaný systém včasné intervence.

Policie, soud, státní zastupitelství, probační a mediační služba, nemocnice, školy a sociální služba by měly začít využívat jednotný informační systém. Do něj budou ukládat údaje například o týrání či užívání drog u mladistvých.

Podle Martina Štěpánka, vedoucího pelhřimovské policie, byl doposud největší problém v rychlosti komunikace. „S programem včasné intervence vznikne jedno místo, kde budou informace ukládány,“ řekl.

Dlouhodobý proces

Na systému se bude kromě Pelhřimova podílet také Humpolec a Pacov. „Podali jsem žádost na Ministerstvo vnitra a myslím, že jeho vyjádření bude kladné. Letos budeme pracovat na administrativním zajištění projektu a naplnění databáze, příští rok bychom to spustili,“ uvedl místostarosta Pelhřimova Bohumil Kovanda.

Využití databáze zapojenými institucemi má však drobné nuance. Například soud nemůže databázi „krmit“, může z ní čerpat. Naopak policisté mohou do databáze přispívat, ale čerpat z ní moci nebudou. O tom, že systém včasné intervence je spíše dlouhodobým procesem, ví Naděžda Sobotková, která ho již druhým rokem spravuje v Třebíči.

„Na hodnocení je zatím brzy. Projekt je velice obsáhlý. Začal však opravdu dobře fungovat tým pro ohroženou mládež. Je složený z odborníků a zástupců zapojených subjektů a řeší akutní problémy, které se vyskytnou,“ sdělila Sobotková.

Tým odborníků vznikne i na Pelhřimovsku. „V první vlně složíme základní tým z policie, soudu, probační a mediační služby. Odborníky pro práci s mladistvými také dodá každé ze zapojených měst.

Až vznikne takováto platforma, chtěli bychom spolupracovat i se školami a zdravotnickými zařízeními. Jde hlavně o systém prevence. Hodně dětí se pohybuje na hraně a je třeba s nimi pracovat včas. Ti, co se k nám dostanou, jsou jen špičkou ledovce,“ uzavřela Zuzana Pechová z pelhřimovské probační a mediační služby.