Častými pacienty jsou děti z letních táborů. Podle Jindřicha Dvořáka z pelhřimovské chirurgie se počet dětských úrazů přes prázdniny zvyšuje. „Přijíždí k nám děti s úrazy všeho druhu. Ve většině případů to bývají jen drobná zranění,“ uvedl Dvořák.

Příčinou může být také nešikovnost

Setkává se například s různými zlomeninami, řeznými ranami či třeba pokousáním od psů. „Stává se dokonce, že se vrací stejní lidé s podobnými úrazy. Buď jsou nešikovní, nebo to bývají děti, co se perou a zlomí si přitom ruku,“ dodal Dvořák.

Podle Evropské dlouhodobé studie těhotenství a dětství ovlivňuje množství úrazů, které se lidem v životě stanou, stres prožitý v dětství.
Sportovní úrazy mohou souviset s agresivitou, kterou posiluje přehnaná přísnost výchovy spojená s psychickým i fyzickým týráním, rozhárané výchovné prostředí, ale i oslabené výchovné působení matek.

Ředitelka Pedagogicko psychologické poradny v Pel〜hřimově Jana Svobodová by si netroufla tvrdit, že mírnost k dětem působí jako ochrana před úrazy.
„Četla jsem ale statistiku, kde tvrdili, že se u dětí z dětských domovů častěji objevují někdy i smrtelné úrazy. Může to být tím, že nepoznaly rodinné zázemí a nesetkaly se s přirozeným nebezpečím. Způsob, jakým dítě dokáže odhadnout nebezpečí, souvisí s tím, jak zažívá bezpečí doma,“ řekla Svobodová.

Podle názoru Jiřího Ryby rodinné zázemí tolik s úrazy nesouvisí. „Před třemi roky jsem boural na motorce a měl jsem otřes mozku. Jindy jsem zase spadl z vysokého plotu a vyrazil jsem si dech. Doma na mě ale přísní nebyli,“ svěřil se dvacetiletý rodák z Pelhřimova.

Nemoci jsou často spjaty se stresem

Kromě úrazovosti mohou mít negativní životní zkušenosti vliv také na chronické zdravotní potíže. „U osob s velkým počtem stresů prožitých v dětství byl téměř třikrát vyšší výskyt většího počtu chorob najednou u téhož jedince než u osob, které se v dětství setkaly se stresy jen zřídka,“ sdělil koordinátor Evropské dlouhodobé studie těhotenství a dětství Lubomír Kukla.

Dvanáctiletá Nikola Abdallahová vyrůstá v harmonickém prostředí. „Rodiče jsou na mě hodní, i když jim taky občas dojde trpělivost, ale můžu si za to sama,“ uznala Nikola, která naštěstí s úrazy kromě odřených kolen nemá žádnou zkušenost. „Nedávno mi ale po hádce s taťkou naskočila zvýšená teplota,“ dodala.

Sklon k úrazům lze zdědit po rodičích. „Dvakrát jsem si vymkla kotník. Když se to povede jednou, je už pak snadné to zopakovat. Tátovi se už také alespoň dvakrát stalo to samé s kolenem,“ potvrdila tuto možnost Anna Kvášová z Nové Cerekve. Podle vědců, kteří se podíleli na studii vybraných dětí, trpěly největší úrazovostí ty ve věku devět až dvanáct let.