Najdou se ale i tací, kterým se „hubený“ program přes léto nelíbí. Patří mezi ně například student Vít Fišar z Pelhřimova.
„Je škoda, že se v Pelhřimově o prázdninách skoro nic neděje. Zašel bych třeba na nějaký zajímavý koncert, ale ve městě přes léto vystupují jen dechovky,“ posteskl si Fišar. Kulturní kalendář na léto totiž sestává pouze z promenádních koncertů a loutkových pohádek.


A proč Pelhřimov vsadil na tyto dva druhy akcí? „Léto je pro kulturu ve městech velmi nevděčné období, ale něco se dít musí,“ vysvětlil ředitel pelhřimovských kulturních zařízení Martin Ecler. „Pro mladé jsme několik let o prázdninách pravidelně pořádali rockové čaje. Chodilo na ně v průměru třicet lidí. Náklady na zvukaře a vystupující kapely byly docela vysoké, takže jsme čaje zrušili,“ objasnil Ecler.


Pohádková představení a koncerty dechových kapel návštěvníky v létě naopak přitáhnou.
„Návštěvnost promenádních koncertů se pohybuje okolo dvou stovek lidí. Plno bývá i na pohádky, takže pořádání těchto akcí má větší smysl než rockové čaje. A na finance se ohlížet musíme, protože jich nemáme nazbyt,“ dodal Martin Ecler.


Mladí zoufat nemusí


Jak dodal, mladí ale zoufat nemusí. Na konec srpna město chystá pouťovou diskotéku. Na podzim se pak mohou těšit na vystoupení kapel UDG nebo Katapult. Kulturní kalendář bude v letních měsících hubenější také v Humpolci.

Podle ředitelky tamního kulturního střediska Marcely Kubíčkové se snažili letní akce připravit tak, aby si každý přišel na své. „Máme vyzkoušené, že za kulturou pod střechu se o prázdninách nikomu moc nechce, proto děláme hlavně akce pod širým nebem,“ přiblížila Kubíčková.
Největším lákadlem je taneční vystoupení studentů ze Zimbabwe. „To vždy přivábí hodně diváků,“ přikývla Marcela Kubíčková. „O prázdninách dáváme prostor hlavně soukromým pořadatelům kulturních akcí,“ uvedla ředitelka Kubíčková.


V Pacově letos v létě vsadili na častější promítání v kině. „O prázdninách budeme hrát dvakrát v týdnu. Obvykle promítáme jen jednou. Doufáme, že lidi do kina přijdou,“ informovala vedoucí pacovských kulturních zařízení Dana Balounová. I v Pacově musí šetřit.„Na kulturu jsme letos dostali z rozpočtu méně peněz, tomu samozřejmě musíme přizpůsobit i skladbu programu,“ řekla vedoucí Balounová.


Kulturu na léto museli podřídit rozpočtu také v Kamenici nad Lipou. „Akce jsme vybírali co možná nejúsporněji, ale zároveň tak, aby si každý přišel na své,“ prozradila vedoucí kamenických kulturních zařízení Alena Kůrková.


Letní program nabídne koncerty, divadelní představení i tradiční festival hraček z přírodního materiálu nazvaný Hračkobraní. Na nezájem návštěvníků si v Kamenici nad Lipou nestěžují.
„Je jasné, že o prázdninách chodí na kulturní akce méně lidí, ale úplně prázdno nikdy nemáme,“ uzavřela Kůrková.