Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pojďme si sednout k jednomu stolu jednat, vyzývá nový šéf Spartaku

Pelhřimov – Stanislav Kropáček stojí v čele pelhřimovské tělovýchovné jednoty Spartak jen pár dnů. A hned má na stole první nepříjemnost. Nedostatkem peněz zasažení hokejisté zvažují ukončení činnosti mládežnického oddílu, který pod Spartak patří.

17.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Kamil Vaněk

Co na hrozící zánik pelhřimovské hokejové mládeže říkáte?

Je to složitá otázka. Předně je třeba říci, že všechny oddíly dnes trápí nedostatek peněz. Ačkoliv mezi nákladovostí hokejistů a třeba florbalistů zeje veliký rozdíl, vyšší příspěvek by se líbil oběma.

Anebo nižší nájem?

Všichni členové tělovýchovné jednoty by si to určitě přáli. V tomto smyslu se budeme snažit s představiteli města vyjednávat. Především se ale zaměříme na podmínky pro mládežnický sport, protože ten má ve společnosti nezastupitelnou úlohu.

Můžete nastínit, jak a s kým konkrétně budete jednat?

První, s kým si o tom promluvíme, bude předseda komise rady města pro sport Tomáš Dufek, který byl u tvorby zásad pro přidělování peněz oddílům. Vyjasníme si stanoviska, pokusíme se zjistit, kde by se nechalo něco ve prospěch sportu zlepšit.

Řada představitelů oddílů, a nejenom těch z TJ Spartak, kouká skrz prsty zejména na systém rozdělování příspěvků. Totiž, že mnohdy téměř celý příspěvek od města odevzdají na nájemném technickým službám. Co vy na to?

Osobně jsem tento názor zatím nezaznamenal, každopádně slýchám snahu se o systému udílení příspěvků pobavit. Každopádně je třeba říci, že vždy musí nějaká pravidla být, a zároveň nikdy nebudou spravedlivá vůči všem.

Představitelé města se jednou dokonce nechali slyšet, že už i přemýšleli o poskytnutí ročního balíku peněz na sport přímo tělovýchovné jednotě, ať si je přerozdělí sama. Věděli byste si s tím rady?

Za sebe mohu říci, že já bych s tím problém neměl. Každopádně se budeme všichni neustále potýkat s tímtéž problémem, jenom z trochu jiného úhlu pohledu. Tedy, že peněz je málo. Jako problém bych ale viděl skutečnost, že naše organizace nepokrývá všechny příjemce městské dotace. V současnosti sdružujeme čtrnáct oddílů.

V čele tělovýchovné jednoty stojíte necelé dva týdny. S jakou vizí jste předsednickou funkci přebíral?

Řeknu to jednoduše. Své kolegy ve výkonném výboru jsem dopředu upozornil, ať nečekají žádnou revoluci. Mým cílem je samozřejmě vyjednat pro naše oddíly co možná nejlepší podmínky. Ale pomalu, postupně, trpělivě. Převratné změny podle mých zkušeností sportu spíše škodí než pomáhají.
Oddílům ale chybí i odpovídající příspěvek od státu. Tohle je už skoro na politickou debatu. Totiž, jestli stát chce podporovat sport, a jestli sport dokáže se svěřenými prostředky hospodařit. Obecně stát prohlašuje, že sport chce a bude prostřednictvím Sazky podporovat. Skutečnost je ale taková, že Sazka se z těchto peněz stará především o vysočanskou arénu. Od doby, co tato hala stojí, se podpora sportovním oddílům neúměrně snížila. Pokud vím, za poslední tři roky dokonce nepřišla ani koruna. Peníze chodí od ČSTV, ale i to jsou symbolické částky. Pod tímto dojmem nám nezbývá než přiznat si, že rozhodujícím donátorem pelhřimovského sportu je město.

Není i to ale tak trochu chyba? Město vlastně přebírá úlohu sponzorů.

Bavme se o tom, že obec ze své podstaty slouží k uspokojování potřeb obyvatel. Z tohoto úhlu pohledu je podpora sportu nezastupitelná. Jde samozřejmě o to, do jaké míry se tak má dít a kdy už mají převzít zodpovědnost sponzoři. V otázce shánění peněz od nich ale zůstávám narozdíl od některých kolegů skeptický. Dnes je hrozně těžké sponzora sehnat, a ještě náročnější je si ho udržet. Je to o budování dlouhodobější spolupráce.

Když už jsme u toho, do ideálu mají daleko i vztahy mezi některými oddíly. Ať už v rámci jednoty či mimo ni. Není i tohle důvod, proč případní sponzoři sportu nevěří?

Tohle je jedna z prvních klíčových věcí, kterou se pokusíme změnit. Celé to je o komunikaci. Jestliže se budou oddíly chovat a vyjednávat jednotně, šance na dosažení svého se zvyšuje.

Nespočívá v nedomluvě nakonec i jádro nastíněného hokejového problému?

Je to možné. Mám pocit, že je v tom spousta politováníhodných nedorozumění. Věřím, že kdyby si všichni zúčastnění sedli k jednomu stolu a chtěli být k sobě navzájem upřímní, nějaká cesta by se určitě našla. Na druhou stranu nevím, jestli je tohle řešení v tuto chvíli vůbec uskutečnitelné.

Autor: Michal Vítů

17.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Nejtepleji bylo v září v Dukovanech, nejvíc pršelo ve Velké Bíteši

Na fotografii jsou žáci ze ZŠ Počátky, třída 1. B paní učitelky Hany Rudišarové. Příště představíme prvňáčky ze ZŠ Rynárec

NAŠI PRVŇÁCI: Představujeme žáky ze ZŠ Počátky

Raf & Taksík zvou na koncert, který vyjde na jaře na vinylu

Rynárec – Na zajímavý koncert, který se uskuteční v pátek 20. října, láká hospoda v Rynárci u Pelhřimova.

České vlajky zabojují v příštím roce o rekord

Pelhřimovsko – Česká vlajka by se v příštím roce mohla stát hlavním aktérem nového rekordu.

Cabúk: Na oslabeného soupeře jsme nevyvinuli tlak

Okříšky, Bystřice nad Pernštejnem – Od té doby, co se fotbalisté Okříšek vyhoupli do čela tabulky, nevyhráli. Po porážce do Pelhřimova a remíze ve Velkém Meziříčí přišla v 11. kole krajského přeboru domácí porážka od Bystřice.

Rekordmanka dokázala vyjmenovat všechna jména z kalendáře

Pelhřimov – Česká kniha rekordů se rozrostla o nový paměťový rekord. Za 8 minut a 18 vteřin totiž čerstvá rekordmanka Milena Šatavová dokázala odříkat celý současný český kalendář a všechny křestní jména v něm uvedená. Mimo jiné zvládla určit i přesné datum narození známých osobností nebo přiřadit správná křestní jména k náhodně vyřčeným datům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení