Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Postiženému školákovi budou po ruce další čtyři pomocníci

Humpolec – Kluci z devátého ročníku humpolecké základní školy Hradská drží tak trochu neobvyklé služby. Přestávku co přestávku sbíhají za jedním spolužákem dolů, do třetí třídy. Na rtech mají pokaždé stejnou otázku.

9.6.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Vít Šimánek

Totiž, jestli něco nepotřebuje. Postupující svalovou dystrofií postižený třeťák Václav je částečně odkázaný na invalidní vozík a v současné době se bez podané ruky neobejde. „Občas Vaškovi pomůžeme do schodů, na záchod a tak. Střídáme se ještě s klukama ze druhé devítky,“ konstatoval Luboš Karásek.

Na dotaz, jak konkrétně jejich pomoc vypadá, jen suše odvětil, že spolužáka jednoduše chytnou do náruče a dopraví na místo určení.
Chlapci přitom nepovažují svoje dobrodiní za nic výjimečného. „Kdyby se to stalo mně, ostatní by mě v tom samotného určitě také nenechali,“ mávl rukou Martin Horáček. Kluci každopádně získají do party dalšího šikovného pomocníka. Vlastně hned čtyři najednou.

Budova v Hradské vyhrála na celé čáře

Řeč je o plošinách, které řemeslníci začnou šroubovat k tamním strategickým schodištím hned v první prázdninový den. „Nechali jsme si zpracovat městský generel bezbariérovosti. Ten počítá i s tím, že vozíčkářům umožní přístup mimo jiné i jedna ze základních škol,“ upřesnil humpolecký místostarosta Roman Brzoň.

Výběr „té pravé“ školy netrval dlouho. „Areál v Hálkově ulici je příliš členitý a rozlehlý. Odborník na bezbariérové úpravy ukázal jednoznačně na Hradskou,“ dodal Brzoň.

Za milion a sto tisíc korun město výrazně usnadní pohyb zdravotně postižených po budově. První plošina bude u vstupního schodiště, druhá před šatnami. Třetí pak zabezpečí přepravu do patra a další umožní vjezd do jídelny.

I s obědy je dosud problém. „Snášet tam tohoto pohybově postiženého žáka nepřipadalo v úvahu, bylo by to příliš náročné a zdlouhavé. Kluci mu tedy nosili jídlo do cvičné kuchyňky,“ popsal každodenní rutinu ředitel školy Pavel Bílek.

Ani sebedokonalejší zdviž ale nenahradí lidský přístup. Toho bude zapotřebí pořád. Školáci to vědí. „Vaškovi samozřejmě budeme pomáhat i nadále,“ přislíbil Ondřej Kovář.

Jak doplnil ředitel Bílek, ve škole se již poohlížejí po nějakém tom asistentovi. „Václava prozatím přebírá jeden z pomocníků po obědě, tráví s ním odpoledne ve školní družině až do okamžiku, kdy si klučinu vyzvedne maminka. Výhledově bychom ale přivítali celodenní dohled,“ řekl Bílek, přestože zdvižné plošiny může ovládat i samotný vozíčkář.

„Vybírali jsme je s ohledem na co možná nejjednodušší obsluhu. V úvahu přicházel také výtah. Jenže ten by neřešil mezipatro. Navíc by byl neúměrně drahý,“ podotkl místostarosta Brzoň s tím, že pokud se podaří vyšetřit sto tisíc korun, dočká se úpravy pro vozíčkáře ještě záchod v mezipatře.

Řemeslníci mají na montáž plošin dva měsíce. Hlavní podmínka ze strany zadavatele zní, aby novopečený čtvrťák Václav prvního září překonal vstupní schodiště důstojněji než dosud. A možná, že nejenom on.

Poslední slovo náleží rodičům

Základní školu Hálkova navštěvuje stejně starý žák s naprosto totožnou lékařskou dia〜gnózou. Možnost zjednodušit mu život se nabízí sama.
„Pokud vím, bezbariérový přístup se tady nedělá kvůli jednomu žákovi. Má za cíl ulehčit situaci všem zdravotně postiženým dětem ve městě i okolí. Záleží ale především na rozhodnutí rodičů,“ pokrčil rameny ředitel Bílek.

Autor: Michal Vítů

9.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Milena Šatavová z Rokycan předvedla svou paměť.
9

Rekordmanka dokázala vyjmenovat všechna jména z kalendáře

Ilustrační foto.

Derby mělo jednoznačný charakter

Góly v přesilovkách a skvělá obrana přinesly cennou výhru

Pelhřimov – Po záchranářských sezónách je to velké překvapení. Florbalisté Pelhřimova hrají v I. lize o mety nejvyšší.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října.

Práce na nové silnici finišují

Pelhřimovsko - Řidiči, kteří cestují po nové silnici, která leží mezi Pelhřimovem a Božejovem, už mohou sjíždět ke všem obcím, jenž právě tato silnice ulevila od rušného provozu.

Nebezpečná silnice: Na tahu Jihlava - Havlíčkův Brod se zranilo čtrnáct lidí

Vysočina - Hlavní silniční tah z Havlíčkova Brodu do Jihlavy se stal v pondělí kritickým místem. Během jediného dne tam došlo ke dvěma vážným dopravním nehodám. Zranilo se při nich 14 lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení