Na obnově tohoto významu želivské novopečené národní kulturní památky ponese rozhodující podíl unikátní letní festival Musae Siloenses, jehož první ročník se právě připravuje. „Chceme, aby zájemci poznali náš klášter ve všech jeho slavných obdobích,“ vysvětlil správce kláštera František Marek způsob sestavování dramaturgie želivského kulturního léta, během něhož se uskuteční celkem čtrnáct pořadů.

Léčebna už jen na stříbrném plátně

Ponejvíce půjde o koncerty, festival vyvrcholí novodobou premiérou skladeb uložených v klášterních hudebních sbírkách.
„V návaznosti na současné aktivity kláštera počítáme s duchovními i jazzovými koncerty v kostele. Po každém z nich čeká na zájemce zvláštní noční prohlídka kláštera doplněná o fotografickou výstavu z dnešního života želivských premonstrátů,“ přiblížila umělecká ředitelka festivalu Marika Pečená.

Svým způsobem jedinečný zážitek dopřeje účastníkům promítání filmu Dobří holubi se vracejí. Známý snímek od režiséra Dušana Kleina natočený právě v želivském klášteře připomene období, kdy tam sídlila protialkoholní léčebna. Želivští, a nejenom oni, se tedy mají nač těšit. Nápad s festivalem se zamlouvá také známé zpěvačce Nadě Urbánkové, která v tomto městečku rovněž bydlí.

„Ještě nevím, jestli vůbec nějaký ten koncert stihnu. Přece jenom mám v létě hodně práce. Myšlenka vsadit do klášterního prostředí krásnou muziku je každopádně skvělá. Budou to neopakovatelná setkání,“ řekla Urbánková. Premonstráti navíc plánují zachovat ubytovací služby, a to nejen pro návštěvníky festivalu. Pokoje na opatství kláštera navíc poslouží potřebám turistů také po celé prázdniny.

„Želiv je ideální pro aktivní odpočinek a výlety po okolí. Třeba o Velikonocích k nám přijely desítky lidí,“ připomněl páter Jaroslav Jáchym Šimek jarní příliv cykloturistů a dovolenkářů.