Pokud po volbách nový ministr zdravotnictví nevyslyší tři požadavky odborů, podají k 31. prosinci 2010 lékaři hromadnou výpověď. Mimo jiné požadují zvýšení základního platu lékaře.

V Pelhřimově pobírají kvalifikovaní lékaři až 50 tisíc hrubého měsíčně, velkou část mzdy však tvoří příplatky za přesčasy. A právě to by chtěly odbory změnit. „Práce bez přesčasů je hodnocená špatně,“ říká místopředseda Lékařského odborového klubu Lukáš Velev. V Pelhřimově si lékař bez přesčasů vydělá něco okolo 27 tisíc korun.

Hrozby se nebojí

„Pro mě osobně je daleko důležitější vzdělávání lékařů, i když peníze hrajou také značnou roli. Nejsou však prioritní věcí, kterou bych změnil,“ pověděl Hynek Poul, zástupce primáře Oddělení hematologie a transfúziologie pelhřimovské nemocnice s tím, že on sám výzvu podporuje, nicméně na otázku zda by v případě nevyhovění výzvy odešel, odpovídá zdrženlivě.

„Myslím si, že bych neodešel. Jsem tady pracovně i lidsky spokojený,“ uvedl Poul.
K tomu se přidává i mladá lékařka neurologie Ladislava Machová. „O odchodu neuvažuji, i když nějakou tu korunu navíc bych určitě ocenila. Do ciziny mě to však příliš netáhne,“ sdělila Machová.

Špatně ohodnocená práce lékařů je přesto podle Veleva velkým důvodem chybějících odborníků ve zdravotnictví. Hrozby hromadného odchodu doktorů se však vedení pelhřimovské nemocnice příliš nebojí.

„Samozřejmě, že s variantou počítat musíme. Pokud nastane, tak jí s naší ekonomickou silou nejsme schopni zabránit. Všechno je to pouze nátlaková akce,“ myslí si ředitel nemocnice Pavel Hrala.

Naplněné stavy

Ta, jako jedna z mála nemocnic, má téměř plné lékařské stavy. Chybí pouze lékař na oddělení ORL. „V průběhu prázdnin by měli ještě přijít absolventi lékařských fakult. Ti by měli případné mezery zaplnit,“ podotknul Hrala. Ten zároveň doplnil, že za nechuť pracovat v českých nemocnicích nemůže jen mizerný plat.

„Mladí mají možnost poznat svět, to je určitě lákavé. Pokud ale chce lékař něčeho v životě dosáhnout, musí se pravidelně vzdělávat, a to nevím, jestli je mu v zahraničí umožněno,“ upozornil Hrala.

Trn z paty vytrhávají i lékaři ze zahraničí

Čím dál více se proto stává, že zahraniční lékaři míří za prací do České republiky. Výjimkou není ani pelhřimovská nemocnice. Problémem však v mnoha případech bývá komunikace s pacienty, která v mnoha případech vázne.

„Když není jiná možnost, tak cizince zaměstnáme. Určitě je značnou přítěží, když neumí pořádně česky, ale zkoušet z češtiny ho nemůžu. Je lepší mít špatně hovořícího cizince, než nikoho,“ řekl razantně Pavel Hrala.

Nové prostředí

Požadavkem odborů je, aby se mzda lékařů vyšplhala na 35 400 korun, u atestovaného pak na 70 800 korun. Lékaře v pelhřimovské nemocnici by proto mohlo udržet i nové prostředí dokončované rekonstrukce nemocnice.