„Věděl jsem, že tu pár lidí běhá. A možnost navzájem se poměřit, případně se něčemu přiučit od zkušenějších borců, mi připadala zajímavá,“ vysvětluje Marcel Brož, zakladatel Ligy Atletů Pelhřimov (LAP).

Zájem předčil veškerá očekávání. A to nejenom ze strany rekreačních běžců. „Pravidelné závody jsou výborný nápad. Běžci si tak mohou ověřit svoji výkonnost,“ oceňuje setkávání v Sadech jihlavský ironman Tomáš Bednář, který v zimních měsících vozil do Pelhřimova svůj téměř kompletní triatlonový Ultimate Power Team.

Vítěz nemusí být ten pokaždé nejrychlejší

Dnes se pod třemi písmenky LAP skrývá iniciativa, která překračuje hranice čistě rekreačního sportování.

Kromě závodů v „mateřských“ Sadech se na Silvestra běželo také na Křemešník, nejvyšší vysočinský kopec.

Předposlední květnovou neděli přijde na řadu první velký závod, 1. Swietelsky pelhřimovský půlmaraton. Třetí červnovou sobotu se u rybníka Stráž uskuteční výborně obsazený triatlonový závod Titanman.

„Počítáme také s uspořádáním říjnového druhého ročníku Běhu města Pelhřimova, který zároveň bude vyvrcholením naší Ligy,“ upřesňuje Brož s tím, že tehdy se bude ze „štamgastů“ LAP losovat majitel hlavní ceny prvního ročníku tohoto seriálu. Onen šťastlivec má již nyní zaplacený maraton i s ubytováním ve švýcarském Luzernu.

Přidat se můžete i vy

Hlavním cílem tohoto nového klubu ale zůstává běhání a jeho propagace. „Běhat je normální, zbývá jen začít,“ připomíná stěžejní myšlenku celého hnutí jeho zakladatel.

Okolo sedmého nejlepšího ironmana v republice se ostatně vytváří pozvolna se rozšiřující tréninková skupina složená převážně ze začínajících či rekreačních běžců. Se společnými výběhy se začalo ještě před Vánocemi, pravidelné víkendové ranní tréninky přetrvaly dodnes.

Nejedná se o žádnou uzavřenou společnost, právě naopak. Připojit se může doslova každý zájemce o aktivní sportování. Pelhřimovští běžci se začínají společně vydávat dokonce i na první závody.

Středobodem všeho se stane právě dokončovaná nová verze klubových internetových stránek. Jejich pomocí se běžci či zájemci o pohyb dozví podrobnosti nejenom o veškerých akcích právě se rodícího sportovního sdružení.

Půlmaratonce čeká závod plný kopečků
Pelhřimov – Láká vás vytrvalostní závodění? Chtěli byste si vyzkoušet nějaký delší závod? Netřeba nikam daleko jezdit. Pelhřimovská poloviční maratonská trať může být v neděli 23. května i vaše.

Pořadatelé 1. Swietelsky pelhřimovského půlmaratonu očekávají napoprvé nejméně 150 závodníků z celé republiky. Přihlášku poslal i známý propagátor běhu Josef Rendl z Prahy.

„Na závodech mám rád pohodovou atmosféru, potkávání známých tváří, hecování. Prostě je to teď nedílná součást mého života. Dokonce i manželka už obula běžecké boty a první závody mají úspěšně za sebou i obě dcerky,“ usmívá se Rendl. Důraz na mimosportovní stránku věci neskrývají ani samotní pořadatelé.

„Už nyní víme, že se k nám chystá řada špičkových borců. Zároveň ale chceme, aby se půlmaraton zařadil i mezi společenské události ve městě,“ podotýká Marcel Brož. O to se má postarat bohatý doprovodný program, vložený dětský závod Běhání s Hopsálkem nevyjímaje.

A běžci samotní? Ti mají jedinou jistotu. Totiž, že obrátkových více než jednadvacet kilometrů kopcovitým okolím města směrem na Sedlici a zpátky do Sadů prověří jejich síly mnohem více než jakýkoliv rovinatý závod.