Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Červenořečický zámek zatím stojí. Ale jak dlouho?

Červená Řečice – Zatímco některé památky začátkem dubna ožily a začínají je navštěvovat turisté, jiné vzácné objekty pustnou a rozpadají se.

8.4.2010
SDÍLEJ:

Pohled na červenořečický zámek oku příliš nelahodí. Tamním obyvatelům se doslova rozpadá před očima.Foto: DENÍK/Martin Tkadlec

Na opravy nejsou peníze, někde ale chybí „jen“ zájem majitele.

Tím druhým případem je i stále hůře vypadající červenořečický zámek. Nad stavem areálu již tamní obyvatelé dávno zlomili hůl. „V Červené Řečici jsme svědky toho, co udělá s objektem šedesát let chátrání,“ uvedla Martina Veselá, náměstkyně ředitele telčského Národního památkového ústavu. „Psaníčka“ na fasádě, sgrafita, byla restaurována naposledy v roce 1971.

V objektu jsou obrovské destrukce, někdy už za hranicí toho, co jde opravit. Záchrana některých budov je ale prý stále smysluplná. „Hospodářské křídlo je bez střechy. To je jízdenka k zániku,“ řekla Veselá. Nic však stále nenaznačuje tomu, že by se do budoucna mohlo něco změnit.

Společnost zanikla

Stav zámku trápí i starostku Červené Řečice Zdeňku Bečkovou. „Zámek byl v roce 1989 převeden soukromé pražské společnosti UNIMAX tehdejším Okresním úřadem v Pelhřimově a tato společnost ho využila jako zástavu k poskytnutí úvěru u banky,“ pověděla Bečková s tím, že následně společnost i její veškeré aktivity zanikly a dnes již prakticky neexistuje.

I proto se Červenořečičtí jen tak z místa nehnou. „Město nemá k zámku vlastnické právo a ani žádné dispoziční právo s ním jakkoliv nakládat,“ podotkla Bečková.

Stav zámku neznepokojuje pouze Červenořečické, ale i návštěvníky, kteří do města zavítají. „Pohled na červenořečický zámek pro mě byl úplně frustrující. Zámek je nádherná památka ve strašném stavu,“ sdělil Tomáš Havránek, který byl v Červené Řečici na návštěvě vloni v létě.
O zámek i pozemek se v současné době stará Spolek na záchranu památek červenořečických.

Situace ohledně majetkoprávních nesrovnalostí tak i nadále zůstává na bodě mrazu. „Musel by se stát snad už jenom nějaký zázrak, aby se to nějakým směrem hnulo,“ dodala potutelně Zdeňka Bečková. Na Pelhřimovsku jsou však ještě další pamětihodnosti, které by nutně potřebavaly opravit.
Jednou z nich je kláštěrní mlýn v Želivě, kde postupně mizí štuková výzdova. Narušena je střecha a čím dál více zarůstá i dochovaná část náhonu.

Zámek Červená Řečice
– Zámek leží ve stejnojmenné obci přibližně 12 kilometrů od Pelhřimova
– Doba vzniku tvrze na místě dnešního zámku není zcela jasná, ale pravděpodobně zde stála již počátkem 13. století
– Největší zajímavostí je zachovalé opevnění se dvěma baštami na západě, valy, příkopy a rybníky, které chránily původní hrad před nájezdy vojsk
– Zámek má šestiboký půdorys, dvě nádvoří, fasády jsou bohatě zdobeny sgrafity a mezi renesanční budovy je vklíněna přibližně 12 metrů vysoká hláska z konce 13. století
Zdroj: www.hrady.cz

Autor: Martin Tkadlec

8.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příběh prvovoličky.
5

Kateřina Ješetová zažila své volební poprvé

Naplno šestadvacetiletý Petr Marek pracuje na Biofarmě Marek Častonín teprve dva roky, ale pomáhal tady už od puberty. Jeho tatínek začal s ekologickým zemědělstvím na konci devadesátých let minulého století.
9

Na biofarmě se musejí dobře střídat plodiny a více nad tím přemýšlet

U malých voličů z Olešné vyhrály ovocné knedlíky

Olešná – Předtím, než se ve volební místnosti v Olešné usadila oficiální volební komise, za plentu a k urně se opět vrhli tamní školáci. Děti z prvního stupně základní školy letos volily své neoblíbenější jídlo.

Do Putimova zašli volit dva Markové Šalandové

Putimov – Zajímavá dvojice s voličskými průkazy zavítala do volební místnosti v Putimově u Pelhřimova.

Volební komise se ve Včelničce baví také háčkováním

Včelnička - Když se do volební místnosti ve Včelničce na Pelhřimovsku voliči zrovna nehrnou, členové komise se baví po svém.

Na nesprávném místě: Ze základní školy poslali voliče do kulturního domu

Kamenice nad Lipou – Stále rušno mají dnes ve volební místnosti v Kamenici nad Lipou. První, kdo svůj hlas do urny ve volební místnosti na tamní základní škole vhodil, byl člen komise Ján Lettrich.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení