Cestu nebudou mít dalekou. Osádka trofejních ryb, která má přilákat zájemce o placený rybolov, je totiž zakomorována v nedalekém rybníku Dusilák.
„Lidé si budou moci prohlédnout výlov metrových štik, kaprů s váhou přes pět kilogramů, sumců či tolstolobiků. Svou rybu si najde každý,“ řekl předseda humpoleckých rybářů Jaromír Slavík.

Hodně ryb a velké kusy

Tím láká hlavní slogan placeného rybolovu na Hadině.

Slavík za nejdůležitější považuje právě to, aby se lidé přišli podívat na velké ryby. Ty by měly nalákat rybáře zvažující koupi povolenky, kteří na vlastní oči spatří své budoucí úlovky.

„Rybářským klišé je, že se ryb nasazuje málo a malé. My chceme nasadit velké a v hojném počtu. V rybníku by mělo být třikrát až čtyřikrát více ryb, než v běžných revírech,“ sdělil Slavík.

Cena povolenky se někomu nemusí zdát zrovna nejlevnější. Ti, co nemají klasický rybářský lístek, zaplatí za jeden den „rybačky“ čtyři sta korun, za tři dny osm set a roční je vyjde na tři tisíce korun. Majitelé standardních povolenek budou mít na celý rok tisícikorunovou slevu.

„Někteří lidé kupují povolenky už nyní. Zatímco například v jihočeských revírech zaplatí i tisíc korun za den, u nás dva tisíce za rok,“ dodal Slavík. Je ovšem otázkou, zda bude lokalita pro rybáře dostatečně atraktivní. Už teď se ozývají kritické hlasy hodnotící například kvalitu vody.

„Nedávno jsem se tam šel podívat a voda poněkud zapáchala. Myslím, že při deštích to bude ještě horší a do rybníka stečou měststské splašky. Také mě překvapilo zabezpečení přepadu rybníka. Kdyby tam spadlo malé dítě, mohl by být malér,“ sdělil bývalý rybář Milan Krupička z Humpolce.

Ke koupání rozhodně ne

Rybáři nyní hodlají vytvořit pracovní skupinu spolu s vlastníky okolních pozemků, tedy městem Humpolec, Čejovem a Školním statkem. Ta by měla do budoucna navrhnout a nechat zpracovat řešení k výstavbě odpočinkové zóny a úpravě břehů.

Ti, kteří si dělali naděje na koupání, budou zklamáni. „Rybník je ještě v ochraném pásmu čistírny odpadních vod. Zkolaudován byl jako retenční a rybářská nádrž. Nejde jen o to, že je v ochranném pásmu, ale hlavně o kvalitu vody. Mikrobiologické rozbory v rybnících nad Hadinou byly všelijaké a v rybníku nebude docházet k přirozené obměně vody. Koupání tedy v žádném případě nedoporučuji, pouze na vlastní riziko,“ informovala Pavla Moravcová, vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny pelhřimovské hygienické stanice.

Nový rybník tak vedle rybařiny bude zřejmě plnit funkci místa na procházky a krmení kachen a labutí.

Slavnostní otevření rybníka veřejnosti se zábavním programem rybáři naplánovali na poslední květnovou sobotu. První nástrahy na rybí obyvatele zčeří hladinu o tři dny později. O vášnivé souboje s velkými rybami by neměla být nouze.