Samozřejmě ne v takovém měřítku, ale remízy na Pelhřimovsku jsou uorávány soustavně.
Přestože jádro problému lze stěží zobecnit, stojí za tím především zemědělci. Důvodem jsou zřejmě dotace z evropské unie, které fungují dle principu čím větší plocha, tím více peněz.
„Už přes třicet let zaměřuji pozemky. Poslední dobou zjišťuji časté poškozování důležitých geodetických bodů. Zřejmě z touhy po dosažení co největší výměry polí zemědělská družstva uorávají meze, cesty, remízy a ostatní tak zvanou neplodnou půdu. Často také uorají pro nás velmi důležité body,“ sdělil pelhřimovský geodet Josef Kolman.
Právě z těchto zhušťovacích bodů geodeti vychází při každém měření, ať už se provádí pozemková úprava, zaměřují inženýrské sítě stavby nebo vytyčení vlastní hranice.
Poškození, prodražení
I když je družicová metoda zaměřování GPS stále rozšířenější, význam klasických zhušťovacích bodů označených cedulkou poškození se trastá neupadá.
„Stále si myslím, že měření z těchto bodů je nejpřesnější, snadno kontrolovatelné a někdy i nejrychlejší,“ podotkl Kolman.
Zničením výchozích bodů se práce zeměměřičům značně pordražuje, což ve výsledku pocítí zákaznící, kteří jejich práci potřebují. Pokud je bod zničen, musí jít geodet na další vzdálenější a cena už naskakuje.
„Je velký rozdíl když měříte pět set metrů, nebo kilometr a půl,“ řekl Arnošt Polák, geodet z Pacova. Ve své dlouholeté praxi se s ničením bodů setkává neustále. „Uorají jak železnou tyč, tak i kámen, který je kousek od ní. Ten také poškodí a měřit už se z něj nedá. Zrovna jsem se s tím setkal u Roučkovic. Uorané je to také nad Pošnou a nad Samšínem je to to samé. Zrovna včera jsem se s tím setkal za Lukavcem. Nikomu však nemáte šanci nic dokázat. To by tam člověk musel stát,“ poukázal na hlavní kámen úrazu Polák.
Podle ředitele katastrálního úřadu v Pelhřimově Jaroslava Kostky by geodeti měli dávat podnět na Český úřad zeměměřičský.
Ten by pak měl jejich podněty řešit. S geodety se však shoduje v tom, že dokázat to nejde. „Je to jako když vám někdo urazí zrcátko u auta,“ dodal Kostka. Katastrální úřad o bodech informuje vlastníky pozemků, na kterých se nachází. Ti by měli na body brát ohled.
Poškozené body také zeměměřiči nahlašují v centrální internetové databázi, tak aby byli ostatní informováni o jejich použitelnosti.
A tak přesto, že poškození bodů základního bodového pole je trestné, nikdo nemá silnou páku, jak situaci změnit. Podle mluvčí policie v Pelhřimově Hany Kotkové není znám případ, kdy by se tím policisté zabývali. „Řešením je podle mého pouze ohleduplnost a úcta k lidské práci, ať je jakákoliv,“ uzavřel Josef Kolman.