K jejich pořízení napomohou peníze ze státní a krajské dotace zacílené na prevenci kriminality ve městech ležících v okolí dálnice. Po této pomoci Humpolečtí dlouho marně volali. „Jakmile se tato výzva objevila, neváhali jsme ani chvilku,“ potvrdil starosta Jiří Kučera s tím, že dálnice nepřináší městu jen prospěch.

Humpolečtí se snažili i kvůli tomu prosadit povýšení tamního obvodního oddělení mezi policejní služebny takzvaného druhého typu. To se nepodařilo, další posílení kamerového systému ano.

Nové kamery si budou všímat výjezdů z města směrem k dálnici. Ta první ohlídá kruhový objezd a pelhřimovskou výpadovku, druhá bude snímat pro změnu Pražskou ulici a výjezd na Želiv.

„Obě lokality patří k nejsnadnějším únikovým cestám z města,“ odůvodnil navržené rozmístění kamer Josef Fiala za humpoleckou komisi prevence kriminality.

Velín už je velínem

Klid v ulicích pod Orlíkem prozatím střeží osm kamer. Vesměs snímají koloběh rizikových ulic v centru, dále hlavní křižovatky či parkoviště supermarketů.

V souvislosti s kamerovým systémem se ale udála změna, která má mnohem větší význam než jeho pozvolné rozšiřování. Totiž, že velín v policejní služebně už nezeje prázdnotou. Velitel obvodního oddělení Libor Kudrna si slibuje od necelý měsíc starého zavedení stálé dozorčí služby především zefektivnění celého preventivního systému.

„Dozorčí služba je ve spojení s hlídkujícími policisty, pravděpodobnost okamžitého dopadení zločince se zvyšuje. Preventivně ale působí už jen samotná přítomnost kamer,“ upozornil Kudrna s tím, že na monitorovaném místě se přihodí nějaká ta nepravost skutečně zřídkakdy.

Dotacím není konec

Neustále obsazenou židli v policejním velíně si pochvalují i na radnici. „Nepřetržité sledování kamerového systému ostatně bylo jednou z podmínek k přidělení dotace na jeho rozšíření,“ podotkl Fiala. Nad rámec projektu za milion korun Humpolečtí počítají také s modernizací jedenáct let starého velína. Devět monitorů nahradí velká LCD obrazovka. „Rozhodně to bude neporovnatelně přehlednější než dosavadní zeď z monitorů. Vždyť už to tady vypadalo pomalu jako na Barrandově,“ rozesmál se velitel obvodního oddělení Kudrna.

Humpolečtí, a nejen oni, navíc stále mají šanci na přiznání další dotace. V krajském rozpočtu je na prevenci kriminality vyčleněno ještě dalšího 1,2 milionu korun. „Bude záležet na odborné pracovní skupině, kterou z oblastí prevence vybere a jak široká bude skupina žadatelů,“ sdělil Josef Pokorný z krajského úřadu.

Preventivní opatření v okolí dálnice D1
Humpolec – rozšíření kamerového systému …999*
Velká Bíteš – městský mobilní dohlížecí systém … 911,5*
Měřín – osvětlení rizikových míst a příprava kamerového systému … 986*
Velké Meziříčí – rozšíření kamerového systému a osvětlení … 625*
* cena projektu v tisících korun
Zdroj: krajský úřad