Rychle získali potřebnou praxi

Po celý den se návštěvníci v průjezdu pelhřimovského městského úřadu mohli podívat, jak se vyrábí rozličné dekorace, které symbolizují svátky jara.

Ty vyráběli pracovníci Domu dětí a mládeže v Pelhřimově. „Spoustu velikonočních ozdob vyrábíme v zájmových kroužcích, tak rychle získáváme potřebnou praxi,“ usmála se Libuše Samková, která malovala kraslice.

Výrobě velikonočních vajíček zvědavě přihlížely hloučky dětí. Ty si mohly barvení kraslic samy vyzkoušet.

Velký zájem ze strany nejmenších návštěvníků byl také o pletení pomlázek. „Pomlázku budu letos doma vyrábět s dědou,“ chlubil se předškolák David Tejkal a běžel trénovat pletení dutek.

„V pondělí půjdu s pomlázkou vyšlehat mamku a babičku,“ vyprávěl Davídek. Do velikonočního kabátu se ale neoblékl pouze průjezd radnice. Prostor před budovou zaplnily stromky „vajíčkovníky.“

Náměstí krášlí pestré vajíčkovníky

Ty si podle vlastní fantazie v úterý ozdobily děti z pelhřimovských základních a mateřských škol.

Svůj „vajíčkovník“ si vytvořili také žáci druhé třídy ze Základní školy Komenského. Děti se do práce pustily místo dopoledního vyučování. Na větvičky pečlivě rozmísťovaly pestrá vajíčka, která samy vytvořily. „Vyráběly jsme je o hodinách ve škole a také v družině,“ vylíčila Marie Moravová, jedna z žákyň 2.B. Základní školy Komenského v Pelhřimově.

Zhotovení ozdob na „vajíčkovník“ se žáci věnovali během celého týdne. „Zdobení stromku mě hodně bavilo, myslím, že se nám moc povedl,“ zhodnotil společné dílo její spolužák Jan Moravec.

Práci dětí chválí i kolemjdoucí. „Je to hezká výzdoba. Pestrá a veselá,“ chválila důchodkyně Eva Novotná. „Vajíčkovníky“ budou zkrášlovat pelhřimovské náměstí až do konce velikonočních svátků.

Zvony zastupovala velká kostelní řehtačka
Velikonoční zvyky na Pelhřimovsku vypadaly v minulosti téměř stejně jako v ostatních krajích. „Od středy až do neděle se svátky jara nesly především v církevním duchu. Velikonoční pondělí pak sloužilo k zábavě mládeže,“ popsala Helena Nováková, etnografka Městského muzea v Pelhřimově.

Velikonoční bohoslužby se dříve konaly v pelhřimovském kostele svatého Kříže, který se nachází na Kalvárii. „Věřící při cestě na mši museli na každém schodě vedoucím ke kostelu pokleknout a pomodlit se,“ vyprávěla etnografka Nováková.

Pelhřimov se může pochlubit také svojí velkou kostelní řehtačkou. „Ta je jeden a půl metru dlouhá,“ prozradila Helena Nováková. Řehtačka zastupovala zvony, které na Velký pátek odletěly do Říma. „Řehtalo se s ní na ochozu věže kostela svatého Bartoloměje,“ prozradila Helena Nováková.
Řehtačku v současné době ve svých sbírkách uchovává Muzeum Vysočiny v Pelhřimově.