Tím, že bylo v lednu oficiálně prohlášeno za kulturní památku, se šance na jeho obnovu s podporou dotací zvedly.

Roubená světnice i černá kuchyně

Nápravníkovo stavení s číslem popisným 338 bylo zbudováno koncem osmnáctého století, kdy na Zichpili začala vznikat zástavba v souvislosti s Josefínskými reformami.

Jedná se o poloroubený přízemní domek se zděnou částí kolem černé kuchyně a bočním zděným přístavkem chlívku. Světnice je roubená se zděným průčelím do ulice a rozdělená dodatečnou příčkou. Pod světnicí se nalézá valený sklípek, do kterého se chodí schůdky z předsíně. „Nyní čekáme na dotace z krajského úřadu a ministerstva kultury. S opravami bychom rádi začali už v květnu. Jestli se to podaří, je zatím otázka,“ sdělil František Kocman, vedoucí odboru památkové péče a současně předseda správní rady společnosti Castrum, díky které stavení ještě nespadlo.

Postupná devastace lokality začala v šedesátých letech, kdy byly postupně odbourávány jednotlivé objekty. Další ránu zasadila léta osmdesátá, která přinesla výstavbu řadovek v bývalém židovském městě naproti synagoze, jedné z mála prohlášených kulturních památek. Přesto se podle Kocmana ještě v té době uvažovalo o prohlášení lokality za Městskou památkovou zónu. Stará stavení se postupně vytrácela, vlastně až do současnosti. Poslední chaloupka byla zbořena v květnu loňského roku.

Doklad historie

V čem tedy bude spočívat záchrana staré chalupy? „Objekt už je provizorně zabezpečen, aby do něj nezatékalo. Prvně by se měly stabilizovat konstrukce, opravit část roubené stěny, krovy a venkovní omítku. Pokud získáme vyšší částku, bylo by ideální rovnou položit část střechy,“ informoval Kocman.

Opravené stavení by mělo sloužit jako doklad budovy z historické zástavby, zázemí pro společnost Castrum a kulturní akce pořádané v blízkém tolerančním kostelíku.