A o jakou soutěž se vlastně jedná? „V Solární lize soupeří obce a města podobně jako ve sportu o prestižní pořadí,“ vysvětlil Karel Merhaut z Ligy ekologických alternativ České republiky.

„Nehraje se tu však pro zábavu okolí, nýbrž v zájmu ekologických a dalších přínosů solárních systémů,“ pokračoval Merhaut. Přihlášené solární kolektory, sloužící na výrobu elektrické energie, ohřev vody a přitápění, získávaly body.

Několik kategorií

„Na základě jejich množství jsme sestavili vítězné pořadí v několika kategoriích podle počtu obyvatel,“ doplnil Karel Merhaut.

V celkovém hodnocení se nejlépe umístila sluneční elektrárna v Kamenici nad Lipou. „V konečném pořadí jsme skončili na třináctém místě,“ prozradil kamenický starosta Ivan Pfaur. „Myslím si, že vzhledem k tomu, že se soutěže účastnilo celkem 661 sídel, to není vůbec špatný výsledek,“ mínil Pfaur.

Dvouhektarový solární park v průmyslové zóně v Kamenici nad Lipou bodoval i v kategorii sídel do pěti tisíc obyvatel. „Tam kamenické elektrárně, která vyrábí energii do rozvodné sítě, patří dvanácté místo,“ informoval starosta Ivan Pfaur. V silné konkurenci obstál i Hořepník. V celkovém hodnocení obsadil sedmatřicátou příčku.

Energie pro školu

Obec reprezentovaly solární panely, které jsou nainstalované na budově tamní základní školy. „Vyrábí energii pro ohřev užitkové vody a předehřívají vodu na topení,“ přiblížil hořepnický starosta Vladimír Kotýnek.

V kategorii sídel do pěti tisíc obyvatel Hořepník opanoval čtyřiatřicáté místo.