Řečí čísel druhý povodňový stupeň. Úterní zprávy však byly již pozitivnější.

Situaci by mohl zhoršit déšť

„Tady v Řečici druhý povodňový stav zatím trvá i nadále. V noci to trošku přimrzlo, tudíž se hladina ustálila a vypadá to, že už narůstat asi nebude,“ uklidnil obyvatele červenořečický místostarosta Dušan Obranec.

Sám místostarosta situaci toku mapoval přímo v terénu. „Před chvílí jsem přijel od Červeného Mlýna, kde jsem se bavil s jedním z obyvatelů, který situaci v dané lokalitě velmi dobře zná. Ten říkal, že situace je už zcela klidná. To samé platí i na přehradě,“ pověděl další příznivou zprávu Obranec. Samotné obyvatele zvýšená hladina řeky příliš neznepokojila.

Luděk Váňa se pouze podivoval nad stavem řeky Trnavy u červenořečických papíren. „Je tam docela dost vody. Takové množství jsem snad ještě nikdy neviděl, a to okolo jezdím docela často,“ řekl Váňa, který se byl podívat na situaci vody na přehradě Trnávka. „Koukám, že tady je to zatím celkem klidné,“ doplnil Luděk Váňa.

Ještě klidnější situace panovala v Hořepníku a jeho okolí. Trnava se tam včera držela těsně pod druhým povodňovým stupňem. „Hladina do rána klesla i tady. Nárůst vody už příliš neočekáváme. Muselo by spadnout hodně srážek. Půda je na druhou stranu dost nasáklá a další vodu už by asi nepustila,“ uvedl starosta Hořepníka Vladimír Kotýnek.

Stav hladiny sledují i v Želivě. Podle místostarosty Michaela Líbla je situace klidná. „Řeka Trnava tady nic neobvyklého nedělá. Stoupla pouze nepatrně. Kdyby se tady něco dělo, tak jsme již dávno na nohou,“ sdělil želivský místostarosta Michael Líbl. Relativní klid panoval i na menších tocích na Pelhřimovsku. Celou situaci by mohl zhoršit déšť, který by měl na Pelhřimovsko dorazit o víkendu.