Čím dál více doplácejí na odpadové hospodářství v Humpolci. „Za loňský rok jsme do něj investovali více než osm a půl milionu korun,“ prozradil Pavel Pinkas z odboru místního hospodářství humpoleckého městského úřadu.

O desítky tun méně

„Poplatky od obyvatel pokryly zhruba polovinu celé částky. Zbylé čtyři miliony se musely doplatit z městského rozpočtu,“ popsal Pinkas s tím, že letošní situace nebude o moc lepší.

Se stejným problémem se potýkají také v Pelhřimově. Tam vloni z městské kasy putovalo na svoz a uskladnění směsného odpadu dva a půl milionu korun. Pelhřimovští za uplynulý rok vyprodukovali 5 tisíc 313 tun odpadu.

Tříděním se ušetří

„To je o čtyřiadvacet tun méně než v roce 2008,“ informoval Jozef Hoďa, vedoucí střediska odpadu a údržby Technických služeb města Pelhřimova.
I když odpadků o něco ubylo, náklady na jejich uskladnění jsou stále vysoké. „Čím více odpadu se vytřídí, tím méně se ho uskladní. Z toho plyne, že se také ušetří,“ pokračoval Hoďa.

A jak třídí obyvatelé Pelhřimova? „Většina z nich je v tomto případě svědomitá,“ vylíčil Jozef Hoďa z technických služeb. „Budeme ale jenom rádi, pokud lidé začnou třídit ještě o něco pečlivěji a více,“ usmál se Hoďa.

To, že tříděním se šetří nejenom peníze, ale také životní prostředí dobře vědí i v Kamenici nad Lipou. V městském zpravodaji proto bude vycházet seriál o odpadech.

„Ten obyvatelům prozradí, nejen jak správně třídit. Dozvědí se i co všechno mohou udělat pro to, aby směsného odpadu vznikalo co nejméně,“ sdělil kamenický starosta Ivan Pfaur.

Ve městě produkce komunálního odpadu neustále stoupá. „Zatímco v roce 1998 ho vzniklo 972 tun, v roce 2009 už to bylo více než jeden tisíc,“ pokračoval Pfaur.

Změna v zákoně

Vzhledem k tomu, že se v Kamenici nad Lipou snižuje počet obyvatel je nárůst docela výrazný. Město vloni doplatilo na svoz a uskladnění odpadků sedm set tisíc korun.

„Za prostředky, které investujeme do odpadového hospodářství by se dala opravit silnice nebo by se vybudovaly nové chodníky,“ upozornil Pfaur. Jak v tomto ohledu městům ulehčit?

Podle Pavla Pinkase by kromě třídění dokázala vytrhnout trn z paty hlavně změna v zákoně. „Ten už několik let umožňuje od obyvatel ročně vybírat poplatek na svoz odpadu v maximální výši pět set korun na osobu. To je na současné náklady s komunálním odpadem žalostně málo,“ uzavřel Pinkas.