Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za odpady doplatí miliony

Pelhřimovsko – Náklady na svoz a uložení komunálního odpadu tíží rozpočty měst na Pelhřimovsku. Roční poplatky vybírané od obyvatel na pokrytí výdajů totiž zdaleka nestačí.

22.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/ Miroslav Kucei

Čím dál více doplácejí na odpadové hospodářství v Humpolci. „Za loňský rok jsme do něj investovali více než osm a půl milionu korun,“ prozradil Pavel Pinkas z odboru místního hospodářství humpoleckého městského úřadu.

O desítky tun méně

„Poplatky od obyvatel pokryly zhruba polovinu celé částky. Zbylé čtyři miliony se musely doplatit z městského rozpočtu,“ popsal Pinkas s tím, že letošní situace nebude o moc lepší.

Se stejným problémem se potýkají také v Pelhřimově. Tam vloni z městské kasy putovalo na svoz a uskladnění směsného odpadu dva a půl milionu korun. Pelhřimovští za uplynulý rok vyprodukovali 5 tisíc 313 tun odpadu.

Tříděním se ušetří

„To je o čtyřiadvacet tun méně než v roce 2008,“ informoval Jozef Hoďa, vedoucí střediska odpadu a údržby Technických služeb města Pelhřimova.
I když odpadků o něco ubylo, náklady na jejich uskladnění jsou stále vysoké. „Čím více odpadu se vytřídí, tím méně se ho uskladní. Z toho plyne, že se také ušetří,“ pokračoval Hoďa.

A jak třídí obyvatelé Pelhřimova? „Většina z nich je v tomto případě svědomitá,“ vylíčil Jozef Hoďa z technických služeb. „Budeme ale jenom rádi, pokud lidé začnou třídit ještě o něco pečlivěji a více,“ usmál se Hoďa.

To, že tříděním se šetří nejenom peníze, ale také životní prostředí dobře vědí i v Kamenici nad Lipou. V městském zpravodaji proto bude vycházet seriál o odpadech.

„Ten obyvatelům prozradí, nejen jak správně třídit. Dozvědí se i co všechno mohou udělat pro to, aby směsného odpadu vznikalo co nejméně,“ sdělil kamenický starosta Ivan Pfaur.

Ve městě produkce komunálního odpadu neustále stoupá. „Zatímco v roce 1998 ho vzniklo 972 tun, v roce 2009 už to bylo více než jeden tisíc,“ pokračoval Pfaur.

Změna v zákoně

Vzhledem k tomu, že se v Kamenici nad Lipou snižuje počet obyvatel je nárůst docela výrazný. Město vloni doplatilo na svoz a uskladnění odpadků sedm set tisíc korun.

„Za prostředky, které investujeme do odpadového hospodářství by se dala opravit silnice nebo by se vybudovaly nové chodníky,“ upozornil Pfaur. Jak v tomto ohledu městům ulehčit?

Podle Pavla Pinkase by kromě třídění dokázala vytrhnout trn z paty hlavně změna v zákoně. „Ten už několik let umožňuje od obyvatel ročně vybírat poplatek na svoz odpadu v maximální výši pět set korun na osobu. To je na současné náklady s komunálním odpadem žalostně málo,“ uzavřel Pinkas.

Autor: Nela Kyselová

22.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Od sokolovny zmizel červený golf

Čerti v pelhřimovském domově seniorů

Pelhřimovský domov pro seniory dává šanci na přijetí výhradně místním

Rodiče v Pelhřimově vysází stromy za své potomky

Pelhřimov – V okolí Pelhřimova se ve čtvrtek odpoledne objeví 63 nových stromků. Vysadí je rodiče nových občánků v lokalitě za vodojemem v Pelhřimově směrem od Vlásenické ulice ke Starému Pelhřimovu.

Libkovankafest láká na dechovku do Častrova už potřetí

Častrov, Libkova Voda – Milovníci dechovky už potřetí zamíří do Častrova. V sobotu 21. října se v tamním kulturním domě uskuteční třetí ročník Libkovankafestu, jemuž dala jméno dechová muzika Libkovanka, která působí v nedaleké Libkově Vodě.

Martin Lank: Největší klad programu Realistů je jeho reálná splnitelnost

Jihlava - Jedním z největších překvapení voleb před čtyřmi lety na Vysočině byl poslanecký mandát pro Martina Lanka. Ten kandidoval za hnutí Úsvit a získal více hlasů než poslankyně za ODS. Do voleb jde Martin Lank i letos, a to na kandidátce Realistů

Předseda strany nemůže zůstat za bukem, říká Jan Veleba

Vysočina - Jediný předseda celostátní strany z Vysočiny Jan Veleba jde i do těchto voleb. Je lídrem Strany práv občanů (SPO) pro Vysočinu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení