Akce, kterou pořádala Agentura Dobrý den, se nesla v duchu rozprávky o českých řekách či znovu objevených potůčkách, o kterých mluvil známý pelhřimovský ochránce přírody Pavel Koubek.

Hlavním bodem programu však bylo přilití lotyšské vody přes největší nerezový trychtýř na světě, který si vzal na starost sám lotyšský konzul. „V soutoku bylo doposud 702 vzorků vody ze 67 zemí celého světa. Všechny tyto vody se postupně vlévají do pelhřimovské říčky Bělé, která se tak stává řekou s největším počtem přítoků na světě,“ prozradil ředitel Agentury Dobrý den Miroslav Marek.

UNICEF pomáhá

Do trychtýře přilil také Pavel Koubek, který je největším znalcem studánek Pelhřimovska. Několik desítek nasbíraných vzorků přilil do rekordního trychtýře, který bez stojanu měří 225 centimetrů.

V rámci dne byl v Pelhřimově představen i projekt UNICEF s kuriózním názvem Nejdelší fronta na záchod, který je celosvětovým pokusem o zápis do Guinnessovy knihy. Projekt by měl upozornit například na nedostatečné množství vody v zemích třetího světa.