„Krásně modrou svazenku, jakou jsme tu měli loni, letos vysazovat nebudeme. S tou se propadl trh. U nás bude zejména ozimá řepka, jarní ječmen, ozimá pšenice a různé trávy na semeno. Pěstovat budeme také hořčici. Letos tedy jedeme v barvách traktorů John Deer,“ přiblížil Zdeněk Maděra, předseda rynáreckého Rynagra.

Košetický Agropodnik, který v současnosti obhospodařuje přibližně 2 850 hektarů, žádné změny nechystá. „Bude to obdobné jako v loňském roce.

Dominovat bude pšenice, jarní ječmen, kukuřice a trochu navýšíme brambory,“ sdělil Zdeněk Duffek. Kukuřice, jarní ječmen a brambory vyrostou také na Senožatsku. Jarní osivo může změnit ráz polí jen z části. Většina plodin bývá na Pelhřimovsku zasívána už na podzim. „Na jaro zbývá zhruba třicet až čtyřicet procent osevní plochy. Například řepka u nás zabírá deset až patnáct procent polí,“ uvedl ředitel Zemědělského družstva Vysočina v Želivě Josef Bulant s tím, že sázet se bude přibližně stejně jako v minulých letech.

Výnosy průměrné, ceny podprůměrné

Zástupci větších družstev se většinou shodují v tom, že loňské výnosy byly spíše průměrné, avšak výkupní ceny plodin se dramaticky snížily. „S výnosy jsme spokojeni byli, ale ceny se propadly katastrofálně. Trochu nás podržela řepka, ale krmná obilí šla hodně dolů,“ posteskl si Zdeněk Maděra.

„Výnosy slušné, ale ceny opravdu mizerné,“ dodal Jiří Nevosád, předseda Senagra Senožaty. S tím souhlasí také Bulant.

„Výnosy byly ve standardu slabších let, ale výkupní ceny se propadli až na polovinu realizační ceny,“ řekl želivský ředitel Josef Bulant. Situace nevypadá ani do budoucna příliš růžově, což potvrzuje prezident české Agrární Komory.

„Myslím, že na to není lék. Je to dáno trvalým přebytkem obilí u nás. Nenachází užitek, protože se pozabíjela prasata, která by ho v krmných směsích upotřebila. Potřebujeme pořádného ministra zemědělství, který bude mít pevné slovo ve vládě, a který by začal alespoň přidržovat procesy vedoucí k postupnému zániku zemědělství u nás,“ soudil prezident české Agrární Komory Jan Veleba.