„Letos oddáme méně párů než vloni. Zatím máme nasmlouvaných na třicet svateb, což je podstatně méně než v roce 2009,“ vylíčila Alena Štěpánková z matriky pelhřimovského městského úřadu s tím, že vloni si své ano ve městě rekordů a kuriozit řeklo devadesát párů.

Fronty snoubenců nestojí ani před Městským úřadem v Humpolci. „Zatím moc obsazených termínů nemáme. Letošní roku bude slabší než ten předchozí,“ mínila tamní matrikářka Šárka Bauerová.

Zvládnou oddat až pět párů denně

O něco optimističtější je matrikářka z Kamenice nad Lipou Šárka Kubů. „Obřad si v Kamenici přišlo zamluvit zatím jedenáct snoubenců. Je ale teprve začátek roku, takže se určitě objeví ještě další. Největší nápor svateb očekáváme v létě,“ sdělila Kubů.

Zájem o oddavky upadá i na, pro snoubence lukrativním, hradě Kámen. „Od dubna až do září máme na každý měsíc naplánovanou jednu svatbu,“ informovala Radka Cimbůrková z obecního úřadu v Obratani, který zajišťuje obřady na Kámeni.

I ona předpokládá, že pět svateb nebude pro letošek konečným počtem. „Je ještě čas. Snoubenci se nemusí bát. Pokud si přijdou zamluvit termín později, určitě se na ně dostane. Jsme schopni zvládnout až pět svateb za den,“ uklidnila Cimbůrková.

Nejvíce svateb se během čtyřiadvaceti hodin vystřídalo na hradě Kámen na magické datum 8.8.2008. „To jsme oddali celkem šest párů,“ zavzpomínala matrikářka Cimbůrková.

Bez magického data se neobejde ani letošní rok. Zajímavá souhra čísel připadá na středu 20.10.2010. Dvě desítky a dvacítky v datumu ale snoubence na Pelhřimovsku zatím nelákají. Matriky nemají na tento termín naplánovaný žádný obřad.

Výjimku tvoří Želiv

Jediným místem, kde si snoubenci podávají dveře je želivský klášter. „Už máme většinu termínů obsazených,“ potvrdil správce kláštera František Marek.
A proč je láká právě želivský klášter? „Myslím, že zájem odstartovala hlavně loňská svatba moderátorky Evy Ajchmajerové,“ pokračoval Marek.

Snoubenci si chtějí říct své ano nejenom v kostele Narození Panny Marie, který je dílem architekta Jana Blažeje Santiniho. „Poptávka je také po obřadech v barokních prostorách kláštera,“ uzavřel správce Marek.