„Soutěž je rozdělena na dvě části. Praktickou a teoretickou. V té první musí žáci podle výkresu vyrobit němého sluhu tak, aby byl co nejpřesnější. Druhá část je zaměřena na vědomosti žáků. Nachystali jsme pro ně třicet otázek, které musí správně zodpovědět,“ pověděl Jiří Němec, vedoucí učitel dřevooborů na pořádající pelhřimovské Střední škole.

Bez patřičných příprav by to nešlo

Podle domácího Ladislava Bureše bylo zapotřebí před soutěží řádně potrénovat. „Zkoušeli jsme různé ruční dovednosti. Řekl bych, že jsem dobře připraven a pokud se mi zadaří i v testové části, mohl by z toho být dobrý výsledek. Spokojen bych byl do čtvrtého místa,“ zapřemýšlel Ladislav Bureš.

Letošního klání se oproti minulým ročníkům účastnilo o šest soutěžících méně. „Vždy tady bylo 14 mladých truhlářů. Proto jsme tímto počtem trošku zklamáni. Přítomní kluci jsou ale šikovní, takže tady kvalita je,“ uvedl Jiří Němec.

A jak celá soutěž dopadla? Trofej pro vítěze a vrtačku si nakonec odvezl Luboš Kohlman ze Střední školy technické ze Žďáru nad Sázavou. Druhé místo bral také žďárský Jan Culek. Cenného vavřínu se však dočkali i Pelhřimovští. Čest zachránil třetím místem Martin Skokan.

Vyrobené němé sluhy si škola zatím ponechá. „Rádi bychom je někam věnovali, ale výrobky nebudou povrchově upraveny, tudíž si je zatím ponecháme, popřípadě si je nechají samotní soutěžící,“ uzavřel Němec.