„Byla zhotovena u příležitosti svatby korunního prince Rudolfa Habsburského a Štěpánky Belgické, která se konala v květnu roku 1881,“ vysvětlil ředitel pelhřimovského muzea Ondřej Hájek.

Je vyrobená méně obvyklou technikou

Pelhřimovské muzeum nechalo korouhev kompletně restaurovat. Do péče si ji vzali pracovníci Technického muzea v Brně. „Korouhev se vyrobila metodou tisku a malby na textil, což není moc obvyklé,“ vysvětlil Lubomír Anděl, vedoucí sbírkových a mobiliárních fondů Muzea Vysočiny v Pelhřimově. Korouhev dlouhou čtyři mětry zdobily také střapce.

„Z těch zbyla jenom torza,“ doplnil Anděl. O jejich obnovení se postarají restaurátoři v brněnském technickém muzeu.

„Mají nové a moderní pracoviště, kde mohou korouhev renovovat v těch nejlepších podmínkách,“ pokračoval Lubomír Anděl.

Exponát se kromě obnovení střapců dočká také celkového zpevnění a samozřejmě i obnovení barev. „Získá zpátky svůj ztracený lesk,“ dodal Ondřej Hájek. Odborníci také stanoví podmínky, ve kterých se korouhev bude uchovávat.

Veškeré náklady na renovaci zaplatí pelhřimovské muzeum ze svého rozpočtu.

Restaurátoři budou se zvelebením korouhve hotovi nejpozději do konce letošního roku. „Pokud vše dobře půjde, může vzácný exponát opustit dílnu Technického muzea v Brně už v září,“ prozradil ředitel Hájek.


Jestli se svatební korouhev vrátí zpátky do pelhřimovského muzea nebo najde nový domov jinde, se zatím neví.

Podobné mají jenom ve Vídni

„To záleží především na tom, jestli bude potřebovat nějakou speciální péči,“ objasnil Hájek. „Pokud restaurátoři řeknou, že korouhev musí mít specifické podmínky, které jí dokáže lépe zajistit jiné muzeum, dostane ji jiné zařízení,“ uvedl Ondřej Hájek.

A jak se korouhev vlastně dostala do Pelhřimova? „To přesně nevíme. Město bylo součástí Rakouska – Uherska, takže nějakým způsobem doputovala až do Pelhřimova. Proč se dostala právě sem, se nám ještě bohužel nepodařilo zjistit,“ informoval ředitel.

Podobné korouhve se nacházejí ve Vídni. „V České republice se zatím žádnou kromě pelhřimovské objevit nepodařilo,“ uzavřel ředitel muzea Hájek.