Zima trvá už bezmála půl roku, Pelhřimovsko se probudilo do zamračeného rána doprovázeného sněžením a plískanicí i v úterý.

„Už je to fakt dlouhé. Kdyby alespoň vysvitlo sluníčko,“ posteskla si zpod kapuce Markéta Sédlová z Humpolce. Dvakrát mnoho důvodů k úsměvu neměli ani motoristé. Břečka na silnicích sice rychle roztála, takže policisté nevěděli o jediné nehodě.

Kamiony zazlobily

Na ranní cestování z Pelhřimova do Jihlavy ale bylo zapotřebí obrnit se trpělivostí. V kopci nad Sedlištěm postávala kolona kamionů. Problémy s průjezdem do krajského města měli také Humpolečtí, kamion zatarasil i silnici u Krasoňova. „Všechny silnice v okrese jsou přitom perfektně prosolené, jezdili jsme tam se sypači celou noc. Ty kamiony snad musí být přeložené,“ pokrčil rameny dispečer silničářů František Cinka.

Lékem na chmury jsou i pestré barvy

Nekonečná zima se začíná projevovat třeba i na atmosféře ve školách. „Děti obvykle snášejí podobné věci lépe než dospělí, čekání na kýžené sluníčko a dovádění venku se ale začíná podepisovat i na nich. A učitelé, ti depresivní náladě už propadají naplno,“ potvrdil s úsměvem ředitel humpolecké základní školy Hálkova Václav Strnad.

Ale co s tím? Podle pelhřimovské psycholožky Jany Címlové se najde spousta zaručených a přitom jednoduchých způsobů, jak s „blbou náladou“ nadobro zúčtovat.

„Určitě pomůže, pokud se obklopíme pestrými, veselejšími barvami. Zima je na ně velice skoupá, člověk je přitom potřebuje,“ naznačila Címlová s tím, že monotónní šeď posledních týdnů a měsíců ovlivňuje lidskou psychiku výrazně.

Podle psycholožky ale pomáhá třeba i dobrá muzika, hotové divy dokáže pobyt na čerstvém vzduchu, zejména pak pravidelné, vydatné procházky.

Samozřejmě, že nejlépe za bílého dne. S tím se ztotožňuje i Pavel Pípal. „Mně dlouhá zima nevadí, naopak. Navíc, jaro tu nadobro bude nejpozději koncem týdna. Máme ho objednané, budeme ho vítat přímo na náměstí,“ upozornil s nadhledem sobě vlastním známý pelhřimovský turista na tradiční sobotní slavnost.